Academic Studies

 


ERENKÖY IŞIK ORTAOKULU

FIRST LEGO LEAGUE'TEN YİNE KUPAYLA DÖNDÜ

FMV Özel Erenköy Işık Ortaokulu Jr.Roboformers Lego Robotik Takımı, mekanik olarak kendi tasarladıkları ve yazılımı tamamen kendilerine ait olan bir robot ile 27 Şubat 2016 tarihinde Okan Üniversitesi Tuzla Kampüsü'nde düzenlenen 12.Bilim Kahramanları FLL (First Lego League) yarışmasında; robot performansında 575 puan ile turnuvaya katılan 23 takım arasından en yüksek puanı elde etmiş ve "ROBOT PERFORMANS 1.LİK KUPASI" almıştır.

Yarışmanın robot performansı haricindeki bölümünde, bu senenin teması "Çöpe Çözüm, Çöple Çözüm" konulu proje çalışmalarına oldukça önem verilmekte ve bu çalışmalar ayrı bir kategoride değerlendirilmektedir.

6. ve 7.sınıf öğrencilerimizden oluşan Jr.Roboformers takımı, bu senenin teması "Çöpe Çözüm, Çöple Çözüm" ile ilgili olarak çöplerin kaynağında ayrıştırılmasına daha çok katkıda bulunmamızı sağlayacak bir proje tasarladılar. Bireylerin, baştan depozito ücreti ödeyerek aldığı ürünlerden geri dönüşüm sistemine kattıkları her çöp için depozito ücretlerini geri aldıkları bir sistem kurguladılar. Bu sistemde geri alınan parayı günlük hayatlarındaki her türlü alışverişte kullanmalarını sağlayacak "Dönüştür-Lira" adındaki android uygulamayı, Bilgisayar Mühendisi Emir Civaş'ın katkıları ile kullanıma sundular.

"ROBOT PERFORMANS 1.LİK KUPASI" ile 19 – 20 Mart 2016 tarihinde yapılacak olan Türkiye Finaline (Ulusal Turnuvaya) katılmaya hak kazanan takımımız çalışmalarına büyük bir özveriyle devam etmektedir.


LEGO ROBOTİK TAKIMIMIZIN KADIKÖY BELEDİYESİ ÇÖP TOPLAMA HİZMETLERİ ARAÇ GEZİSİ

FMV Özel Erenköy Işık Ortaokulu Lego Robot Takımı Şubat ayında katılacakları yarışma için hazırlamakta oldukları proje çalışmaları kapsamında 18.12.15 Cuma günü Yenisahra mevkinde bulunan Kadıköy Belediyesi Çöp Toplama Hizmetleri Araç Deposu'na bir gezi düzenlemiş ve tesis müdürü ve Kadıköy Belediyesi çevre mühendislerinden Tülin Ergüner ile röportaj çalışması gerçekleştirmiştir.

Öğrencilerimiz Kadıköy'de gerçekleştirilen çöp yönetimi uygulamaları hakkında sorular sormuş ve Kadıköy Belediyesi çalışmaları hakkında bilgi almıştır. Öğrencilerimiz eğlenerek ve yerinde görerek öğrenme fırsatı bulmuşlardır.

 

LEGO ROBOTİK TAKIMIMIZIN İSTAÇ GEZİSİ

FMV Özel Erenköy Işık Ortaokulu Lego Robot Takımı Şubat ayında katılacakları yarışma için hazırlamakta oldukları proje çalışmaları kapsamında 11.12.15 Cuma günü İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSTAÇ Odayeri Köyü- Kemerburgaz mevkinde bulunan düzenli depolama alanı, Enerji Üretim Santrali ve kompost – Geri kazanım tesislerine bir gezi düzenlemiş ve tesis müdürleri ile röportaj çalışması gerçekleştirmiştir.

Öğrencilerimiz İstanbul 'da gerçekleştirilen çöp yönetimi uygulamaları hakkında sorular sormuş ve İstanbul İSTAÇ çalışmaları hakkında bilgi almıştır. Öğrencilerimiz eğlenerek ve yerinde görerek öğrenme fırsatı bulmuşlardır.

 

İstaç Gazete Yazısı

FMV Özel Erenköy Işık Ortaokulu Lego Robot Takımı Şubat ayında katılacakları yarışma için hazırlamakta oldukları proje çalışmaları kapsamında 11.12.15 Cuma günü İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSTAÇ Odayeri Köyü- Kemerburgaz mevkinde bulunan düzenli depolama alanı, Enerji Üretim Santrali ve kompost – Geri kazanım tesislerine bir gezi düzenlemiş ve tesis müdürleri ile röportaj çalışması gerçekleştirmiştir.

Öğrencilerimiz İstanbul 'da gerçekleştirilen çöp yönetimi uygulamaları hakkında sorular sormuş ve İstanbul İSTAÇ çalışmaları hakkında bilgi almıştır. Öğrencilerimiz eğlenerek ve yerinde görerek öğrenme fırsatı bulmuşlardır.

 

FEZA GÜRSEY FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

 

23.12.2015 tarihinde, İstanbul ili genelinde FMV Özel Isparta Işık Ortaokulu  tarafından düzenlenmiş olan "Feza Gürsey Fen Bilimleri Proje Yarışması"nda 7B sınıfı öğrencimiz Defne Öncüloğlu "Bakteri İçermeyen Çöp Poşeti" projesiyle ikincilik ödülü almaya hak kazanmıştır. Öğrencimiz projesinde; anti bakteriyel maddeleri araştırarak, çöp poşetleri tasarımına vakumlanabilme özelliğini entegre etmiştir. Çalışmaları sonucunda bakterilerin üremesini azaltan bir çöp poşeti geliştirmiştir.

Okulumuzu başarı ile temsil eden öğrencimizi tebrik ediyor, ilerleyen yıllarda başarılarının devamını diliyoruz. 
FİZİĞİN BÜYÜSÜ ERENKÖY IŞIK OKULLARINI SARDI

Fizik denince birçok kişinin önyargıyla yaklaştığını bilirsiniz. Kimimizin korkulu rüyası olmuş, kimimizin en çok zorlandığı alan olan fiziğe karşı olan önyargıları FMV Özel Erenköy Işık Fen Lisesi öğrencileri yıktı. Tamamı öğrencilerimiz tarafından yapılan ve fiziğin günlük hayattaki uygulamalarını içeren birçok proje öğrencilerimiz tarafından "Magic Physics" adı altında sunuldu. Lise ve ortaokul öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği "Magic Physics" etkinliğinin sunumları meraklı gözlerle izlendi. Günlük hayatın yanı sıra bazı fiziksel olgulara da açıklık getiren projeler fiziğin doğru yöntemlerle ne kadar keyifli hale getirilebileceğini gösterdi.ERENKÖY IŞIK LİSESİ VE ORTAOKULU MATEMATİK ÖĞRETMENLERİ OYUN TABANLI ÖĞRENME PROGRAMI EĞİTİMİNDE

Oyun Tabanlı Öğrenme Programı (Game-Based Programme Learning) Uluslararası Sertifikalı Öğretmen Eğitimi 11-12 Nisan 2015 tarihlerinde FMV Özel Işık Erenköy Ortaokulu ve Lisesi matematik öğretmenlerinin katılımıyla kampüsümüzde gerçekleştirildi. Eğitmenimiz Ebru Atacan'ın bilgi birikimi, etkileyici aktarımı ve öğretmenlerimizin yüksek ilgileri ile çok değerli ve keyifli paylaşımlar yapıldı.


 

EDINBURGH GEZİSİ - ULUSLARARASI BİLİM FESTİVALİ

FMV Özel Erenköy Işık Ortaokulu 6 ve 7. sınıf seviyelerinden 22 öğrencimiz 3-6 Nisan tarihleri arasında İskoçya'nın Edinburgh kentinde bu yıl yirmi birincisi düzenlenen "Bilim Festivali"ne katıldılar. Kendilerine üç öğretmenimiz eşlik etti. Burada öğrencilerimiz tarihi Edinburgh Kalesi'ni gezdiler. Festival binasındaki etkinliklere katılan öğrencilerimiz derslerde gördükleri konuların uygulamalarını yaparak bilim dünyasında keyifli bir gezinti yaptılar. Camera Obscura gezisinde ışık ile ilgili görsellerin sergilendiği etkinlikte basit ayna-mercek düzenekleriyle oluşturulan sistemle şehri kuş bakışı izlediler. İskoçya Milli Müzesi ziyaretinde birbirinden ilginç eserleri incelediler ve İskoçya tarihini tanıdılar. Öğrencilerimizin gezisi, evrenin oluşumu ile ilgili hazırlanmış etkinliklere katılma fırsatı yakaladıkları Dynamic Earth ziyareti ile son buldu. Geçen yıl da aynı geziye katılan üç öğrencimiz ilk günün bir bölümünde Edinburgh Dungeon'ı ziyaret ettiler. 90 dakikalık bu etkinlikte 11 farklı bölümde korkuyu ve eğlenceyi bir arada yaşayan öğrencilerimiz keyif alarak ayrıldılar.


 

ORTAOKUL LEGO ROBOTİK KULÜBÜ ULUSAL TURNUVA BAŞARISI

Junior .Roboformers takımı bu senenin teması olan "Senin Dünyan, Senin Sınıfın" ile ilgili işitme engelli öğrencilerin eğitim-öğretim hayatını daha kaliteli hale getirebilecek bir proje tasarladılar. Takımımız bu proje kapsamında; sınıflara Leap Motion, Mimix ve Talk Typer programlarını bir araya getirerek geliştirdiği sistemi kurup, üç iletişim (dudak okuma, işaret dili, okuma-yazma) yolunun da kullanılabildiği bir öğrenme ortamı sağlamaya çalışmışlardır. Bu alanda da en yüksek puanla 1.olarak EN İYİ PROJE KUPASI almış ve Ulusal Turnuva'ya katılmaya hak kazanmıştır. Ayrıca takımımız, temaya uygun olarak dizayn ettikleri lego robot ile ROBOT PERFORMANS 2.LİK KUPASI başarımızı sizlerle paylaşmıştık.

Takımımız 21-22 Mart 2015 tarihlerinde İzmir'de düzenlenen First Lego League 11. Türkiye Ulusal Turnuvasında; takım ruhu, bütünlük, etkinlik ve verimlilik kriterlerini yerine getirerek EN İYİ TAKIM ÇALIŞMASI ÖDÜLÜ kazanmıştır. "FLL 2015 Senin Dünyan Senin Sınıfın" temalı sezonunu; ikisi yerel, biri ulusal olmak üzere toplam üç kupa ile tamamlamışlardır.

Sevgili öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi başarılarından dolayı tebrik diyoruz.
FIRST LEGO LEAGUE'TEN ERENKÖY IŞIK ORTAOKULU'NA İKİ KUPA


FMV Özel Erenköy Işık Ortaokulu Jr.Roboformers Lego Robotik Takımı mekanik olarak kendi tasarladıkları ve yazılımı tamamen kendilerine ait olan bir robot ile 14 Şubat 2015 tarihinde Kültür Üniversitesi Ataköy Kampüsü'nde düzenlenen 11.Bilim Kahramanları FLL (First Lego League) yarışmasında; robot performansında 325 puan alarak yarışmaya katılan 33 takım arasında robot performans alanında 2.LİK KUPASI almıştır.

Yarışmanın robot performansı haricindeki bölümü ve bu senenin teması "Senin Dünyan, Senin Sınıfın" konulu proje çalışmalarına oldukça önem verilmekte ve bu çalışmalar ayrı bir kategoride değerlendirilmektedir.

7.sınıf öğrencilerimizden oluşan Jr.Roboformers takımı bu senenin teması "Senin Dünyan, Senin Sınıfın" ile ilgili işitme engellilerin eğitim-öğretim hayatını daha kaliteli hale getirebilecek bir proje tasarladılar. Takımımız bu projede kapsamında sınıflara Leap Motion, Mimix ve Talk Typer programlarını bir araya getirerek geliştirdiğimiz sistemi kurup, üç iletişim (dudak okuma, işaret dili, okuma-yazma) yolunun da kullanılabildiği bir öğrenme ortamı sağlamaya çalıştılar. Bu alanda da takımımız en yüksek puanla 1.olarak EN İYİ PROJE KUPASI almıştır.

Bu projede temel olarak, öğretmenin ders işlerken kullandığı cümleler Talktyper adlı browser tabanlı bir yazılım tarafından algılanıp yazıya, Mimix adlı Android uygulaması tarafından algılanıp işaret diline ve yazıya çevriliyor. Öğrenci sorulan sorulara cevap vermek veya kendisi bir soru sormak istediğinde işaret dilini kullanarak cümlelerini oluşturuyor. Leap Motion adlı alet öğrencinin el hareketlerini algılayarak bilgisayara gönderiyor, gelen veriler bir program tarafından işlenerek sesli ve yazılı uyaranlara dönüştürülüyor. Böylece işitme engelli öğrenciler ile öğretmenler arasındaki iletişim engeli tamamen kaldırılmış oluyor.

Yarışmanın Türkiye Finaline katılmaya hak kazanan takımımız çalışmalarına devam edecektir.

 

EDINBURGH GEZİSİ

FMV Özel Erenköy Işık Ortaokulu 6 ve 7. sınıf öğrencilerimizden 35 kişilik bir grup ile Nişantaşı Işık Ortaokulu'ndan 13 öğrencimiz, 4-7 Nisan tarihleri arasında İskoçya'nın Edinburgh kentinde bu yıl yirmincisi düzenlenen "Bilim Festivali"ne katıldılar. Kendilerine Erenköy Kampüsü'nden dört, Nişantaşı Kampüsü'nden bir olmak üzere toplam beş öğretmenimiz eşlik etti. Burada öğrencilerimiz tarihi Edinburgh Kalesi'ni gezdiler. Festival binasındaki etkinliklere katılan öğrencilerimiz derslerde gördükleri konuların uygulamalarını yaparak bilim dünyasında keyifli bir gezinti yaptılar. Camera Obscura gezisinde ışık ile ilgili görsellerin sergilendiği etkinlikte basit ayna-mercek düzenekleriyle oluşturulan sistemle şehri kuş bakışı izlediler. Dynamic Earth ziyaretinde evrenin oluşumu ile ilgili hazırlanmış etkinliklere katılma fırsatı buldular. Öğrencilerimizin gezisi, birbirinden ilginç eserleri inceledikleri ve ilk klon koyun olan Dolly ile tanıştıkları İskoçya Milli Müzesi ziyareti ile son buldu.


Camera Obscura Camera Obscura Dynamic Earth Festival kapsamında bir etkinlik
Camera Obscura
Festival kapsamında etkinlik-2

Gayda çalan İskoç

Kale - 1
Camera Obscura
Kale - 2

Kale - 3

National Museum


ORTAOKUL LEGO ROBOTİK KULÜBÜ BAŞARISI

Ortaokul Lego Robotik Kulübü öğrencilerimizin oluşturduğu "Junior Roboformers" takımı,İstanbul elemelerinde "En iyi Proje Araştırma Ödülü"nü alarak katılmaya hak kazandıkları First Lego League Türkiye Ulusal Turnuvasında, "Robot Performans" alanında 512 puanla Türkiye 4.sü olmuştur.

Ayrıca "Junior Roboformers", First Lego League Türkiye Ulusal Turnuvasındaki genel başarılarından dolayı Semih Güven anısına verilen "Jüri Özel Ödülü"nü de kazanarak FLL 2014 Doğanın Gücü Sezonunu toplamda biri yerel biri ulusal olmak üzere iki kupa ile tamamlamışlardır.

Sevgili öğretmenleri ve öğrencilerimizi başarılarından dolayı tebrik diyoruz.


FIRST LEGO LEAGUE YARIŞMA SONUÇLARI

Ortaokul Lego Robotik Kulübü öğrencilerimizin oluşturduğu "Junior Roboformers" takımı, dünya çapında düzenlenen First Lego League yarışmasının İstanbul Yerel Turnuvasında "robot performans" alanında 442 puanla 35 takım arasında 4. olmuştur.

Ayrıca "Junior Roboformers" hazırladıkları proje ile en iyi araştırma ödülünü alarak 22-23 Mart 2014'te yapılacak Türkiye elemelerine katılmaya hak kazanmıştır.

Türkiye elemesinde başarılı olması halinde takımımız, ABD de yapılacak olan "FLL 2014 Nature's Fury World Festival" etkinliğinde ülkemizi temsil etmeye hak kazanacaktır.

ACİL

DURUM YÖNETİM BAŞKANLIĞI'NA GEZİ

FMV Özel Erenköy Işık Ortaokulu Lego Robot Takımı Mart ayında katılacakları yarışma için hazırlamış oldukları proje çalışmaları kapsamında 13.02.14 Perşembe günü İstanbul Valiliği Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) Eyüp ilçesi Hasdal mevkinde yapımı yeni tamamlanan koordinasyon merkezine bir gezi düzenlemiş ve İstanbul AFAD şube müdürü Necmi Ercin ile röportaj çalışması gerçekleştirmiştir.

Öğrencilerimizi depremin İstanbul'daki etkileri hakkında sorular sormuş ve İstanbul AFAD'ın çalışmaları hakkında bilgi almıştır. Öğrencilerimiz eğlenerek ve yerinde görerek öğrenme fırsatı bulmuşlardır.

AKUT YÖNETİM KURULU BAŞKANI SAYIN NASUH MAHRUKİ İLE RÖPORTAJ

FMV Özel Erenköy Lisesi 9.sınıf ve Ortaokul 6.sınıf öğrencilerinden oluşan First Lego League Robot Takımı, FLL yarışması hazırlıkları kapsamında AKUT genel merkezine bir gezi düzenleyerek AKUT Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Nasuh Mahruki ile röportaj gerçekleştirmişlerdir. Röportaj sırasında Akut'un çalışmaları ve etkinlikleri hakkında bilgi almanın yanında, öğrencilerimiz hazırlamış oldukları deprem modülünün çalışma prensipleri ve verimliliği hakkında geri bildirim aldılar. Öğrencilerimiz ülkemizde tanınan bir Sivil Toplum Kuruluşu'nun kurucu ve yönetim kurulu başkanı ile görüşmüş olmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşadılar.


2013 – 2014 Atık Yağ Kampanyası

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 30 il de başlattığı 'Temiz Çevre, Engelsiz Hayat' projesi ile hem engellilerin ihtiyaçlarının karşılanması, hem de atık yağların neden olduğu çevre kirliliğinin en aza indirilmesi hedeflenmektedir. Projeye mili eğitim bakanlığı, aile ve sosyal politika bakanlığı da destek vermiş olup Turkiye 'de bakanlığa bağlı tüm okullara yazı ile bilgilendirme yapılmıştır.
Ülkemizde yılda 1,5 milyon ton bitkisel ve hayvansal yağ kullanılmaktadır. Kullanılan yağlardan yaklaşık 300 bin tonu atık yağdır. Ancak bu miktarın sadece 15 bin tonu toplanarak geri dönüştürülebilmektedir. Geriye kalan bitkisel ve hayvansal atık yağlar ise evlerde lavabolara dökülmektedir. Lavabolara dökülen bu yağlar içme sularını, akarsuları ve denizleri kirletmektedir. En önemlisi 1 litre atık yağ binlerce litre suyu kirletmektedir. Lavaboya dökülen atık yağlar kanalizasyon sistemi içindeki katı atıkları boru yüzeylerine yapıştırarak tıkanıklıklara, yoğun yağışlarda sel baskınlarına can ve mal kayıplarına neden olmaktadır. Kampanya ya destek vermek amacıyla okulumuzda da "Atık Yağ Toplama Kampanyası" başlatılmıştır. Okulumuzda belirlenen alanlara yerleştirilen bitkisel atık yağ toplama bidonunda toplanan bitkisel atık yağlar geri dönüşümle kazandırılacaktır. Konu ile ilgili öğrencilerimizi bilinçlendirmek amacıyla Projenin Türkiye Koordinatörü, Kimya Mühendisi Nihal Karakuş, 23 Ekim 2013 tarihinde okulumuza gelerek öğrencilerimize bilgilendirme de bulundu. Geri dönüşümden elde edilecek gelirlerle engelli vatandaşların başta akülü tekerlekli sandalye olmak üzere pek çok ihtiyacı karşılanacak.

"Koordinatlı Marketler"

Marketlerin koordinat sisteminden yararlanarak düzenlenmelerini amaçlayan matematik alanındaki projemiz Bu Benim Eserim Asya Bölge Sergisinde sergilenme hakkı kazanmıştır.

"Nano Teknoloji Kumaş Atıklarından Şemsiye Yapımı"

Öğrencilerimiz nanoteknolojik kumaşların su geçirmeme özelliklerinden faydalanarak şemsiye ürettiler. Bu proje ile atık kumaşlara dikkat çekilerek, tekrar ekonomiye kazandırılmaları amaçlanmıştır.

"Su Akıtmayan Damacana"

Öğrencilerimiz damacanaların istediğimiz kadar su akıtmalarını sağlayacak bir düzenek tasarladılar. Damacanalardaki iç ve dış hava basıncı dengeleyerek istediğimiz miktarda su akıtmasını sağladılar.

"Hijyenik Ekmek Kesme Tahtası"


Et ve ekmek tahtalarında üreyebilecek bakterilere dikkat çekilmiştir. Öğrencilerimiz anti bakteriyel temizlik sıvısı üreterek kesme tahtalarının hijyenik olmasını sağlamıştır.

"Masa Örtüsü Temizleme Sıvısı"


Plastik yemek masası örtülerinde çoğalabilecek bakterilere dikkat çekilmiştir. Öğrencilerimiz masa örtülerinin temizlenmesini sağlayacak anti bakteriyel bir sıvı üretmişlerdir.

"Testimdeki Su Daha Soğuk"

Açık hava basıncını azaltarak testi içerisindeki suyun daha soğuk kalmasını sağlamak amaçlanmıştır.

"Sokak Hayvanlar için Kare Kod ile Künye Oluşturma"


Öğrencilerimiz sokak hayvanlarının bilgilerini barındıran kare kodlar oluşturmuş, hayvan bakıcılarının bu hayvanlar hakkında daha kolay bilgi edinmelerini amaçlamışlardır.


2011-2012 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI


Proje ile öğrencilerimiz özen gösterilmediği takdirde sağlımız için tehlikeli olacak çöp kutularında üreyen bakterilere dikkat çekmeyi ve bu bakterin oluşmasını azaltacak bir çöp kutusu tasarlamayı amaçladılar. Hem bakterilerin üremesini hem de koku oluşumunu azaltacak bir çöp kutusu tasarladılar. Projemiz Bu Benim Eserim Asya Bölge Sergisinde sergilenmiştir.

"Solucanlarla Muhteşem Dönüşüm Projesi"

Projenin amacı bitkisel atıklardan kompost oluşturmasını sağlamaktır. Oluşturulan bu kompost toprağa katıldığında toprağın verimini artırarak organik gübre görevini görmektedir. Öğrencilerimiz proje kapsamında önce solucanlar ve özellikleri hakkında eğitim aldılar ardından Kadıköy Özgürlük Parkında kendi solucan kutularını oluşturarak belirli aralıklarla onları beslediler. Bu sürecin sonunda solucan kompostları hasat edilmiştir."İÇGÖRÜ VELİ ETKİNLİĞİ"

Hour Of Code Etkinliği Bilişim teknolojileri öğretmeni Ayşegül Akay tarafından öğrencilerimize anlatıldı. Yapılan etkinlikte Kodlamanın öğrenciler için gelecekteki faydalarından , tüm dünyada her çocuğun kodlama ile tanışması gerekliliğinden ve Işık okulları bilişim derslerinde en az 1 saat her öğrenci ile kodlama yapılacağından bahsedildi.CİNSEL SAĞLIK EĞİTİMİ PROJESİ

Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı (TAP) ile işbirliği çerçevesinde, uzmanlar tarafından öğrencilerimize Cinsel Sağlık Eğitimi verilmektedir. Uzmanlar sınıfta öğrencilerimizin gelişim düzeyleri dikkate alınarak hazırlanan programı paylaşmakta ve merak ettikleri konular hakkında bilgi vermektedir.

Yeşilay Haftası

Yeşilay Haftası etkinlikleri kapsamında FMV Özel Erenköy Işık Okulları 3. ve 4. Sınıflar olarak eğitici videolar izledik. Sağlığımızı bozan ve yaşam kalitemizi düşüren bu maddelerden uzak durmanın faydaları ile ilgili beyin fırtınası yaptık. Alkol, sigara, uyuşturucu gibi bağımlılık yapan maddelerden ve hayatımıza yansımalarından bahsederek çıkarımlarda bulunduk. Tüm paylaşımlarımızı karikatür olarak kağıt üzerine döktük ve yaratıcı sloganlar oluşturduk. Görsel Sanatlar dersi ile ortak çalışarak afişler oluşturduk. Ürünlerimizi sınıflarımızın içinde ve koridor panolarımızda sergiledik.

SOSYAL BİLİMLER PROJE YARIŞMASI/MANSİYON ÖDÜLÜ

 

FMZ Özel Ayazağa Işık Okulları tarafından bu sene üçüncüsü düzenlenen Sosyal Bilimler Proje Yarışması'nın bu eğitim öğretim yılında konusu "Kentleşmenin Biyolojik Çeşitliliğe Etkisi" olarak belirlenmişti. Okulumuz 7. sınıf öğrencilerinden Hakan YILMAZTÜRK, Meriç AKKAYA ve Ayşe Duru CANPOLAT "Hidroelektrik Santrallerin Biyolojik Çeşitliliğe Zararları " konusu üzerine yoğunlaşarak makale, video sunumu, sözel sunum ve maket hazırlamış ve 27 Şubat Cumartesi günü düzenlenen yarışmaya katılmışlardır.
Bu kadar önemli bir konuyu detaylıca ele alan öğrencilerimiz hazırladıkları proje ile Mansiyon Ödülü'ne layık görülmüştür. Öğrencilerimizi ve hazırlık sürecinde onlara proje danışmanlığı yapan sosyal bilgiler öğretmenlerimizi kutluyoruz.


 


TOPKAPI SARAYI GEZİSİ

7. sınıf öğrencilerimiz, sosyal bilgiler öğretmenleri rehberliğinde "Topkapı Sarayı İnceleme Gezisi"ne katılmışlardır. Bu geziyle, sosyal bilgiler dersi müfredatı kapsamında yer alan "Osmanlı Devleti'nin Yöntemi" konusunun, sarayın incelenmesi ve saray kültürü hakkında bilgi edinilmesiyle daha kalıcı ve aktif öğrenilmesi hedeflenmiştir. Gezide, öğrencilerin Osmanlı Devleti yönteminin merkezini görmeleri ve dersteki bilgileri pekiştirmeleri sağlanmıştır. Bu gezi ile öğrencilerimiz saray hayatına ilişkin birçok detaylı bilgiye sahip olmuştur.

SEMEP 2015

Bu yıl MEV Büyükçekmece Okullarının ev sahipliği yaptığı SEMEP Projesi'ne, okulumuz öğrencilerinden Elif YALKUT (5-F) ve Elif ÖZKASAPOĞLU (5-E) sosyal bilgiler öğretmenlerimiz rehberliğinde katılmışlardır.
Bir çevre bilinci kazandırma projesi olan SEMEP'in 2014-2015 eğitim-öğretim yılı konusu "Bilim ve Teknoloji Işığında Küresel İklim Değişimi ve Kentlerimiz" olarak belirlenmiştir. Bu başlığa uygun olarak öğrencilerimiz eylül ayı itibariyle çalışmalarına başlamış ve tüm süreçte okulumuzu en iyi şekilde temsil etmişlerdir.
Projenin ilk basamağı olarak 28 Mart 2015 tarihinde düzenlenen; 43 okulun İngilizce ve Türkçe afişlerle katıldığı "Afiş Çalışması Sergi Günü"nde öğrencilerimizin de ekteki çalışmaları sergilenmiş ve jüri üyelerinin beğenisini kazanmıştır. SEMEP'in temel basamağı olan ve okulların hazırladıkları maketleri sergilediği "Proje Sunum Günü" için öğrencilerimiz yenilenebilen enerji kaynaklarının (rüzgâr, güneş, su gibi) bolca kullanıldığı bir şehir yaşamı tasarlamışlardır. "Başka Bir Dünya Mümkün" sloganıyla hazırladıkları maketi aralarında endüstri mühendisi ve biyologların da yer aldığı jüri üyelerinin değerlendirmesine sunmuşlardır. Öğrencilerimiz projeden tasarlanan"En İyi Mekan Ödülü" alarak ayrılmışlardır.

 

BEHZAT TAŞ İLE ATÖLYE ÇALIŞMASI

Ünlü karikatürist Behzat TAŞ okulumuz 7. sınıflarından seçilen, karikatür çizimi alanında yetenekli ve istekli bir grup öğrenciyle atölye çalışması gerçekleştirmiştir. Bu atölye çalışması ile öğrencilerimiz karikatür çiziminin kurallarını ve karikatürün tarihçesini kavramışlardır. Ayrıca karikatürün siyasi, ekonomik, toplumsal alanlardaki rolü ve etkisini üzerine düşünme ve fikirlerini söyleme fırsatı bulmuşlardır.

TOPRAK IŞIK İLE SÖYLEŞİ

6. sınıf öğrencilerimiz genç ve usta kalem Toprak Işık'ın özgürlük ve değişim temaları üzerine kurguladığı "Çiftçi Karıncalar Köleci Karıncalara Karşı" adlı kitapla okuma serüveninde buluştular. Türkçe öğretmenlerinin rehberliğinde, yönergeler eşliğinde kitabı değerlendirdiler. Öğrencilerimiz bu okuma serüveninin ardından hayal gücünü bilimsel gerçeklerle harmanladığı kitaplarıyla edebiyatımızda yer alan bu genç ve çağdaş yazarımız Toprak Işık'la söyleşi gerçekleştirdiler. Öğrencilerimizin değerlendirme ve yorumlama güçlerinin artırılması hedeflenen bu söyleşide öğrencilerimiz sorularına yazarımızdan net ve gerçekçi yanıtlar alarak hem kitabı daha derinlemesine incelemiş hem de temalar hakkındaki bakış açılarını genişletmiş oldular.

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ ÖDÜL TÖRENİ

Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından bu sene üçüncüsü düzenlenen "Gençler Atatürk'e Yazıyor" konulu kompozisyon ve şiir yarışmasında okulumuz 7C sınıfı öğrencilerinden Selin ŞAMİKOĞLU, kompozisyon dalında mansiyon ödülü almaya hak kazandı. Öğrencimiz, Barış Manço Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenle ödülünü aldı.

ŞİİR DİNLETİSİ


Bahar; yeniden doğuştur, umuttur. Çocuk; güvendir, gelecektir. Şiir ise tüm duyguları dışa vurmanın en güzel yoludur. Okulumuzda her yıl geleneksel olarak sahnelenen Şiir Dinletimizin bu seneki teması umutlar tükenmesin, geleceğe güvenimiz hiç sönmesin diye "Bahar ve Çocuk" olarak belirlendi. FMV Özel Erenköy Işık Ortaokulu öğrencilerimiz, Türkçe öğretmenlerimiz rehberliğinde hazırlanan dinletiyi sahnelediler. Danslar ve müziklerle süslenen şiirler, seyircilerin yüreklerine dokundu.


FMV ÖZEL ERENKÖY IŞIK OKULLARI


 

KİTAPLARINLA IŞIK OL

01-12 Nisan 2014 tarihleri arasında "Kitaplarınla Işık Ol" kitap toplama kampanyamızı bölümümüz Kültür-Sanat Kulübü, Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında başlatmıştık. Okulumuzda kampanyamızı duyurmak için afiş hazırlığı yapılmış ve Türkçe öğretmeni arkadaşlarımız sınıflarında kampanyamızı duyurarak öğrencilerin kampanyamızdan haberdar olmasını sağlamışlardı. Okulumuz öğrencilerinin projeye desteği büyük oldu.

İlköğretim Kütüphane Görevlimiz Sezi ARI' nın da kitap yardımı ve desteğiyle toplanan kitaplar, kulüp öğrencileriyle büyük bir heyecan içinde ayrıldı ve kolilendi. Toplanan kitaplar (585 adet) 14 Mayıs 2014 Çarşamba günü kulüp öğrencileri 5-C sınıfından Duru CANPOLAT, Defne ÖNCÜLOĞLU, Talya KÖLÜKFAKI ve 5-D sınıfından Berkay ASTARCIOĞLU, Sera İZER, Gülce MÜRTEZAOĞLU, Sera KANTİK ile Kağıthane Şehit Adem Yavuz Ortaokuluna teslim edildi.

Okulun öğrencileri ve kampanya kapsamında iletişimde bulunduğumuz Türkçe Öğretmeni Hakan BAYRAM, öğrenci ve öğretmenlerimizi çok sıcak karşılamış ve çok mutlu olduklarını belirtmişlerdir. Kulüp öğrencilerimiz de onlarla aynı heyecanı paylaştı. Öncelikle kütüphanesi olmayan bu okulun kütüphane oluşumuna katkımız olduğu için ve öğrencilerimizde pekiştirdiğimiz sosyal duyarlılık için çok mutluyuz.
ÖYKÜ VE PROJE YARIŞMASI

Ayazağa Kampüsümüzde düzenlenen "Ağaçların Gizemli Dünyası/Sosyal Bilgiler Proje Yarışması"na 7-F sınıfından Kaan Dost ve 7-C sınıfından Ceren Naz Dengiz adlı öğrencilerimizle "Ağaç Yaş Halkalarından Bilinmeyene Yolculuk" başlıklı projeyle katıldık. Diğer okullar tarafından çok fazla maket vb. görselin kullanıldığı proje yarışmasında, öğrencilerimiz sadece araştırmalarıyla yer almıştır. Öğrencilerimizin hazırladığı bu proje, 19 okul arasından seçilerek 2.lik ödülü almıştır.Çalıkuşu Dizi Seti Ziyareti

Sosyal Bilimler Bölümü/Sosyal Medya Kulübü etkinlikleri kapsamında ortaokul öğrencilerimiz, çekimleri devam eden Çalıkuşu dizisinin Reşat Paşa Konağı'ndaki setini ziyaret etti. Bu sayede kulüp öğrencilerimiz öncelikle edebi bir eserin görsel medyaya uyarlanışını, bir dizinin hangi koşullarda çekildiğini, çekim esnasındaki hazırlıkları yakından görme ve öğrenme fırsatı yakaladılar.

Set ekibiyle ve başrol oyuncuları Fahriye EVCEN ve Burak ÖZÇİVİT başta olmak üzere tüm oyuncularla keyifli bir sohbet gerçekleştiren öğrencilerimiz, Reşat Paşa Konağı'nı gezip dönemin tarihsel özelliklerini de keşfederken dizi çekimlerini de izleme şansı yakaladılar."IŞIK RADYO" RADYO YAYINI

Okulumuz Sosyal Medya Kulübü bünyesinde gerçekleştirilen faaliyetlerden biri olan "Işık Radyo" 09.10.2013 tarihinde ortaokul öğrencilerimizle yayına başladı. Her hafta çarşamba günleri, öğle aralarında gerçekleştirilen "Işık Radyo"nun sunuculuğunu ise her programda farklı bir Sosyal Medya Kulübü öğrencisi üstleniyor. Bu etkinliğimiz sayesinde öğrencilerimiz, radyo programı sunma tecrübesi edinirken sunum yapma becerilerini geliştiriyor; ayrıca yayın hazırlığı sırasında çeşitli güncel bilgiler ediniyorlar.
Her hafta radyo yayınlarımızda okulumuzda gerçekleşmiş ve gerçekleşecek olan etkinlikler hakkında öğrencilerimiz bilgilendirilirken belirli günler ve haftalar kapsamında günün anlam ve önemine uygun bilgiler ve şarkılar dinleyicilerle paylaşılıyor. Sosyal ağlar aracılığıyla öğrencilerimizden gelen istekler doğrultusunda hazırlanan şarkı listeleri ile okul öğrencilerimiz, oldukça keyifli bir öğle tatili geçirme olanağı yakalıyorlar.

SOSYAL BİLİMLER BÖLÜMÜ / ORTAOKUL


ETKİNLİKLERİMİZ, GEZİLERİMİZ VE SÖYLEŞİLERİMİZ

Sosyal Bilimler Bölüm dersleri içinde yer alan tüm bu derslerde disiplinler arası işbirliğine büyük önem verilmekte ders hedefleri doğrultusunda pek çok ortak çalışmalar yapılmaktadır. Bölüm etkinlikleri kapsamında eğitim-öğretim yılı boyunca geziler, konferanslar, paneller, söyleşiler, tiyatro ve şiir dinletileri düzenlenmekte; öğrencilerimizin şehir içi-şehir dışı, yurt içi-yurt dışı projelerde çalışmasına önem verilmektedir.


ETKİNLİKLERİMİZ, GEZİLERİMİZ VE SÖYLEŞİLERİMİZDEN...

• Bilimsel Araştırma Basamakları ve Kütüphane Kullanımı Bilgilendirme Sunumu
• Şiir Okuma Yarışması
• Geleneksel Kitap Sohbetleri
• Adnan Binyazar ile Söyleşi ve İmza Günü
• Ezel Akay ile Söyleşi
• Orhan Koloğlu ile Söyleşi
• Süleyman Bulut ile Söyleşi ve İmza Günü
• Behzat Taş ile Söyleşi ve İmza Günü
• Çiğdem Maner Söyleşisi ve İmza Günü
• Topkapı Sarayı Müzesi Gezisi
• "Alice Günümüzde Yaşasaydı…" Konulu Öykü Yarışması

ALICE HARİKALAR DİYARINDA OKUL PROJESİ

5, 6 ve 7. sınıflarda Türkçe derslerinde tematik çerçevede ve sosyal bilgiler dersinde ise üniteler kapsamında öğrencileri-mizle çalışmalar yaptık.
Tematik çalışmalarımızda amacımız, öğrencilerimizin kişisel gelişimine katkı sağlayabilmek, bir edebiyat yapıtını de-ğerlendirme aşamaları konusunda ufuklarını genişletebilmekti. Temalar doğrultusunda adalet anlayışlarının doğru yönde geliş-mesi, amaç ve hedef belirlemenin sonuçları hakkında kitabı reh-ber edindik.
Üniteler kapsamın da ise öğrencilerimizin, teknolojinin ve icatların gelişimi, Kavimler Göçü sonrasında oluşan feodal sis-tem ve Osmanlı dönemi yönetim tarzı, sarayın günlük yaşantısı gibi konularla kitabın içeriği arasında bağlantılar kurmasını ve kazanımlar elde etmesini sağladık.
Tüm bu çalışmaların sonunda ortaya çıkan öğrenci ürün-lerinden örnek oluşturanlarla da bu bültenimizi hazırladık.
Bültenin hazırlanması ve düzenlenmesi aşamasında eme-ği geçen herkese çok teşekkür ederiz.


2012-2013 COĞRAFYA KULÜBÜ ETKİNLİK BÜLTENİ
SOSYAL BİLİMLER BÖLÜMÜ HAZİRAN 2013 ETKİNLİK BÜLTENİ
SOSYAL BİLİMLER BÖLÜMÜ OCAK 2013 ETKİNLİK BÜLTENİ


SOSYAL BİLİMLER BÖLÜMÜ / ORTAOKUL


ETKİNLİKLERİMİZ, GEZİLERİMİZ VE SÖYLEŞİLERİMİZ

Sosyal Bilimler Bölüm dersleri içinde yer alan tüm bu derslerde disiplinler arası işbirliğine büyük önem verilmekte ders hedefleri doğrultusunda pek çok ortak çalışmalar yapılmaktadır. Bölüm etkinlikleri kapsamında eğitim-öğretim yılı boyunca geziler, konferanslar, paneller, söyleşiler, tiyatro ve şiir dinletileri düzenlenmekte; öğrencilerimizin şehir içi-şehir dışı, yurt içi-yurt dışı projelerde çalışmasına önem verilmektedir.

SÖYLEŞİLERİMİZ


2011-2012 ÖĞRETİM YILI / I. DÖNEM 2011-2012 ÖĞRETİM YILI / II. DÖNEM

ETKİNLİKLERİMİZ, GEZİLERİMİZ VE SÖYLEŞİLERİMİZDEN...

• Küçük Prens Kitap Okuma Projesi "Benim Gezegenim" Adlı Sınıf Çalışması
• Moradi Kermani ile "Bir Yardımlaşma Örneği: Testi" Üzerine Söyleşi ve İmza Günü
• Cemil Kavukçu ile "Selo'nun Kuşları" Üzerine Söyleşi ve İmza Günü
• Toprak Işık ile Söyleşi ve İmza Günü
• Çiğdem Maner ile Söyleşi ve İmza Günü
• 8. Sınıflar Arası Münazara Yarışması
• Kaynak Gösterme ve Ödev Hazırlama Teknikleri Sunumu
• Ahmed Arif Şiir Dinletisİ
• İstanbul Konulu Sahne Gösterisi
• Mina Tansel ile Söyleşi ve İmza Günü
• Sosyal Proje Kulübü " Mançoloji" Projesi Manço Evi Gezisi
• İstanbul Kulübü Hıdiv Kasrı ve Kız Kulesi Gezileri
• Topkapı Sarayı Gezisi
• Türkçe Dersi Deyim Yarışması
• Ezel Akay ile "Tarih ve Filmler" Üzerine Söyleşi


KÜÇÜK PRENS PROJESİ

Okul projesi olarak yürüttüğümüz "Küçük Prens" projesi çalışmaları kapsamında 6. ve 7. sınıf öğrencilerimiz Türkçe derslerinde romanı okuyan ve değerlendirme çalışmalarının yanı sıra kendi gezegenlerini yaratarak "Benim Gezegenim" adlı çalışmayı gerçekleştirdiler.


Küçük Prens Projesi "Benim Gezegenim" Adlı Sınıf Çalışması

İSTANBUL ŞENLİĞİ

İlköğretim 6.ve 7. sınıf öğrencilerimizin yer aldığı kulübümüzde İstanbul'u her yönüyle tanıma adına her hafta farklı çalışmalar (gezi, eser inceleme, yazma) yapılmaktadır. Yıl sonunda bu çalışmalar " İstanbul Şenliği" adıyla sahne gösterisi biçiminde tüm okul toplumuna sergilenmiştir.


SOSYAL BİLİMLER BÖLÜMÜ HAZİRAN 2012 ETKİNLİK BÜLTENİ

SOSYAL BİLİMLER BÖLÜMÜ OCAK 2012 ETKİNLİK BÜLTENİ

ULUSLARARASI PROJELER
İLKOKUL VE ORTAOKUL KOROMUZ ULUSLARARASI FESTİVALİ İÇİN BARSELONA'DA
Yıllarca bizleri okul içi ve okul dışı etkinlik ve törenlerde güzel sesleriyle onurlandıran okul koromuz, bu yıl 1-4 Mayıs tarihlerinde İspanya'nın önemli kültür merkezlerinden Barselona'da düzenlenen ve Avrupa'nın en önemli festivalleri arasında kabul edilen 3. Uluslararası Costa Barcelona Müzik Festivali'ne katılacaktır. Birçok ülkenin katılımıyla gerçekleştirilecek olan festivalde öğrencilerimiz kuşkusuz müzik açısından benzersiz bir deneyim elde ederken ufuklarını da genişletme olanağı bulacaklar. Koromuz, Barselona'daki festivalde klasik koral eserlerin yanı sıra Türk ezgilerinden örnekler de sergileyecekler. Kültürel mirasının ve sanat etkinliklerinin yoğun olan bu şehirde festival dışındaki zaman için kültür sanat gezileri de planlanmıştır.

OKUL PROJELERİ
1. Okul projesi olarak belirlenen "KÜÇÜK KARA BALIK" kitabının Güzel Sanatlar dersleri kapsamında yaş gruplarına uygun biçimde kullanılması konusunda disiplinler arası işbirliği toplantılarında görüşülerek bölümlere göre belli paylaşımlar yapıldı.
Görsel Sanatlar Dersi
3., 4., 5. ve 6. sınıflardaki öğrencilerimiz öncesinde çizgisel çalışmalarla bazen kitap kapağı bazen resim olarak çalışmalarını tamamladılar, ardından seramik hamuruyla üç boyutlu çalışmalar ile hikayeyi canlandırıp sergilenmesi için farklı düzenlemeler yaptılar.

7. sınıflarda Resim dersi ve Teknoloji ve Tasarım dersiyle bir arada tasarımlar geliştirilerek boyutu ve malzemelerle daha da zenginleştirilmiş çalışmalar ortaya çıkarıldı.Müzik Dersi
Öğrencilerin sergi açılışında "Küçük Kara Balık" konusuna uygun perküsyon dinletisi hazırlıklarını sürdürmekteler.

 

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ
Toplum hizmeti çalışmalarına yönelik özellikle ilgi alanları doğrultusunda diledikleri kulüpleri seçme olanağı bulan öğrencilerimiz seramik, yaratıcı eller, baskı teknikleri ve heykel, fotoğraf, keman, tiyatro, bale, modern dans, perküsyon ve orkestra kulüplerinde yaptıkları çalışmalar ile ilgili farklı projeler geliştirilmektedir. Sahne sanatlarıyla ilgili kulüp öğrencilerimiz gösteri ve dinletilerle dolu performans sergilerken görsel sanatlar kulüplerindeki öğrencilerimiz yapıkları çalışmalar sonucu düzenledikleri sergilerde elde ettikleri geliri yardım amaçlı farklı kuruluşlara bağışta bulunmaktalar. Geçen yıllardan başlatılan bu tip çalışmaları bu yıl aynı şekilde çoğaltmayı amaçlamaktayız.
Örneğin geçen yıl 6. ve 7. sınıflar Fotoğraf Kulübü öğrencileri 25 -29 Nisan tarihleri arası «Bizim Gözümüzden» konulu fotoğraf sergisinde elde ettikleri geliri LÖSEV'e bağışladılar.


MEF Okulları tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen "Kültürel Çeşitlilik Zenginliktir" temalı 2. Yabancı Dil Afiş ve Slogan Yarışması'nda 7. sınıf öğrencimiz Zeynep Eylül Erol hazırlamış olduğu afiş çalışması ile toplam 110 okul ve 637 eserin katıldığı yarışmada birinciliği elde etti. Birincilik ödülü olarak tablet kazanan öğrencimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

 

FIT Sınavı

29 Mayıs 2014 tarihinde Almanca FIT 1 sınavına 7. sınıflar düzeyinde 35 öğrenci, FIT 2 sınavına 8. sınıflar düzeyinde 1 öğrenci girmiştir. Sınav sonucunda %100 başarısı sağlanmıştır. Tüm öğrencilerimizi ve emeği geçen Almanca Öğretmenlerini tebrik ederiz.

URFODU

6. sınıf öğrencimiz Melisa Şahinkaya katıldığı Uluslararası Bilim Temelleri Bilgi Yarışması'nda (URFODU) İngilizce alanında Dünya sıralamasında 100 puan üzerinden 97 puan alarak 3. olarak bronz madalya almaya hak kazanmıştır.

Kendisini ve emeği geçen öğretmenlerimizi tebrik ediyoruz.

4. Sınıflar arası Anı Yarışması

Özel Anakent İlkokulu tarafından, Anadolu Yakası ilkokulları arasında düzenlenen 4. Sınıflar arası "Anı çalışması" 06.05.2014 tarihinde sonuçlandı.

FMV Özel Erenköy Işık İlkokulu 4E sınıfı öğrencilerimizden Zeynep Rana OYMAN tüm okulları geride bırakarak birincilik ödülü almıştır. Kendisine ödül olarak Oxford sözlük & hikaye seti ile bilgisayar hediye edilmiştir.

Değerli öğrencimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.


 


Fransızca Tiyatro 'Cendrillon '

9 Mayıs 2014 Cuma günü 8.Fransızca Tiyatro Festivaline FMV Özel Erenköy Işık Ortaokulu, 6. sınıf öğrencilerimizden8 öğrenci « Külkedisi » adlı piyes ve « Je veux » , « Je suis jaloux » şarkılarını seslendiren 5 kişilik bir koroyla katıldı. Toplam 5 okulun katıldığı festivalde katılan okulların 4 tanesi birinci dilde fransızca eğitim veren okullar olup okulumuzun 2.Yabancı dilde katılan tek okul olarak o festivalde yer alması oldukça gurur vericiydi.Öğrencilerimiz okullarını başarıyla temsil ettiler.