Hour of Code

Code.org oluşumu tarafından "Computer Science Education Week" kapsamında bu sene 8-14 Aralık tarihleri arasında düzenlenen "Hour of Code" projesine FMV Ayazağa Işık İlköğretim Okulu olarak katılmaya devam ediyoruz. Bu sene dünya çapında 100 milyon öğrencinin katılımını hedefleyen Hour of Code, öğrencilerin erken yaşlarda programlama ile tanışması ve farkındalıklarının arttırması amaçlıyor. Bilişim Teknolojileri ve Yazılım derslerinde ve Bilişim Teknolojileri kulüplerinde kodlama etkinliklerinine katılan öğrencilerimiz teknoloji alanında sadece birer tüketici olmayabileceklerini, üreterek de keyifli bir faaliyet içerisine girebileceklerini tüm dünyadaki akranlarıyla birlikte deneyimliyorlar.  

Tim Berners-Lee, Steve Jobs, Mark Zuckerberg gibi bilişim teknolojileri alanında önemli çıkışlara imza atmış birçok ismin ortak özelliği küçük yaşta programlama öğrenmiş olmaları. Erken yaşlarda programlama öğrenmek insana; sistematik düşünme, problem çözebilme, neden sonuç ilişkisini kurabilme, olaylar arasındaki ilişkileri görebilme, yaratıcı düşünebilme ve mantıksal sonuçlar çıkarabilme gibi yetiler kazandırıyor.

Bu sene çağrıcıları arasında 2014 Nobel Barış Ödülü'nü alan Malala Yusufzay'ın da olduğu Hour of Code, kodlamaya özellikle kız öğrencilerin katılımını arttırmayı hedefliyor. Ayrıca kodlama etkinliğine katılan öğrenciler isterlerse şu dilekçeye imza atıyorlar: "Her okuldaki her öğrencinin bilgisayar bilimlerini öğrenmek için fırsatı olmalıdır." Böylece dünya çapında, maddi imkanları olmayan bölgelere desteği teşvik eden ya da bilişim teknolojileri öğrenimini değersiz bulan anlayışa karşı da küresel bir kampanya yürütülüyor. 

Bilişim Teknolojileri öğretmenimiz Özlem Küçükoğlu'nun bloğumuzda paylaştığı "21. yüzyıl becerileri üzerine iki etkin oluşum: Kod okur-yazarlığı ve FLL" başlıklı yazısına buraya tıklayarak ulaşabilir ve konu hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.