Işık'lılar obeziteye karşı 'Yemek Devrimi' yaptı

Işık'lı minikler sağlıklı beslenmeyi işin ustalarından öğrendi

Işık'lı minikler, ünlü İngiliz Şef Jamie Oliver tarafından kurgulanan ve küresel bir eylem haline gelen Yemek Devrimi Günü'nde, sağlıklı menüler hazırlamanın inceliklerini işin ustalarından öğrendi

FMV Ayazağa Işık İlköğretim Kurumu, 2011 yılında başlattığı 'Sağlıklı Beslenebilirim' projesi kapsamında bu yıl dünya çapında yürütülen 'Yemek Devrimi Günü'ne katıldı.

Çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biri olan obeziteye karşı mücadele etmek ve sağlıklı beslenmenin önemine dikkat çekmek amacıyla dünya genelinde kutlanan 'Yemek Devrimi Günü'ne FMV Ayazağa Işık 5'inci ve 6'ıncı sınıf öğrencileri, yemek yaparak destek verdi.

Türkiye'den Jamie's Italian ve MSA Mutfak Sanatları Akademisi öncülüğünde Dünya'da 74 ülkenin katıldığı etkinlik, öğrencilerin yemek pişirme becerilerini canlı tutmak, iyi gıda pişirmenin önemini vurgulamak ve bunun sağlığa etkilerine dikkat çekmek amacıyla düzenlendi. Etkinlik kapsamında Işık'lı minikler, şeflerle bir araya gelerek sağlıklı bir menü hazırladı.

Öğrencilerin sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmasının yanı sıra fiziksel aktiviteyi de bir alışkanlık haline getirmesini amaçlayan FMV Işık Okulları'ndan 40 öğrenci, hem güzel bir gün geçirdi, hem de sağlıklı yemek pişirmenin inceliklerini öğrendi.

Ünlü Şef Jamie Oliver eşiliğinde 74 ülkeden minikler sağlıklı yemek dersi alacak

Ünlü İngiliz Şef Jamie Oliver'ın; "Tüm çocuklar yemeğin nereden geldiğini, nasıl pişirildiğini ve vücutlarını nasıl etkilediğini anlamalı. Yemek Devrimi Günü ile çocukları yemek konusunda heyecanlandırmak, bilgilendirmek ve uzun, sağlıklı bir yaşama hazırlamayı hedefliyorum" dediği Yemek Devrimi Günü kapsamında ünlü şef, 16 Mayıs'ta, www.FoodRevolutionDay.comweb sitesi üzerinden tüm dünyaya sağlıklı yemek pişirmeyi anlatacak.

Türkiye'de ayrıca, 16 Mayıs'a kadar, #FRD2014 ve #jamiesitaliantr hastag'i ile herkesin katılımına açık olan Instagram fotoğraf yarışması da gerçekleştirilecek. En beğenilen 5 fotoğrafın sürpriz hediyeler kazanacağı yarışmaya "Yemek Devrimi Günü" fikrini yansıtacak şekilde, malzemeler, yemek pişiren çocuklar veya yemeği paylaşan arkadaşlar gibi fotoğraflarla katılmak mümkün.

Yemek Devrimi Günü, sağlıklı nesiller amaçlıyor

Son yıllarda değişen yaşam kültürü ile Dünya'nın en ölümcül hastalıkları arasında, beslenme ile ilgili hastalıklar ön plana çıkmaya başladı. Öyle ki; Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Dünya'da 43 milyondan fazla çocuk normalin altında kiloda veya obez. Böyle devam ederse 2020'de bu rakam 60 milyona çıkacak. Tip 2 diyabet yetişkin hastalığı olarak bilinirken bugün 8 yaş altında bile görülebiliyor.

Kötü beslenme ve hareketsizlik nedeniyle insan ömrünün kısaldığını savunan uzmanlar, giderek daha az evde yemek pişirildiğini ve besleyici gıdaların daha az tüketildiğini vurguluyor.

Araştırmalar, 8 yaşından önce yemek yapmayı öğrenen çocukların, ilerleyen yaşlarında yaklaşık haftada 5 kez yemek yaptığını ortaya koyuyor.

Yemek Devrimi Günü Hakkında:

Ünlü İngiliz Şef Jamie Oliver'in her çarşamba 11.00 ve 17.00 saatleri arasında yayınlanan televizyon programı ile ortaya çıkan Gıda Devrimi, Jennifer Aniston, Ricky Gravis, Oprah Winfrey gibi ünlülerden de destek gören bu çalışma 600 binden fazla insanı etkiledi.Oliver, Yemek Devrimi Günü ile iyi gıda pişirmenin önemini vurgularken, bunun sağlığımızı ve mutluluğumuzu nasıl etkilediği konusunda bir bilinç oluşturmayı amaçlıyor.