FMV Ayazağa Işık İlköğretim Kurumu, obeziteye karşı 'Yemek Devrimi'ne katıldı

İngiliz Şef Jamie Oliver tarafından kurgulanan ve küresel bir eylem haline gelen Yemek Devrimi Günü'ne 2'inci kez katılan Işıklı minikler, Jamie's Italian şefleriyle el yapımı makarna yapmayı öğrendi.

 

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, son 14 yılda dünyada çocuklardaki kilo fazlalığı ve obezite yüzde 60 oranında arttı. Tip 2 diyabet yetişkin hastalığı olarak bilinirken bugün 8 yaş altında bile görülebiliyor. Böyle giderse 2020 yılında dünyadaki çocukların yüzde 10'unu obez olacak. Bu artışın temel nedeni ise çocukların şekerli, rafine karbonhidrat ağırlıklı ve daha yüksek kalorili yiyecekleri tüketerek daha az fiziksel aktive yapmaları. Öte yandan araştırmalar, 8 yaşından önce yemek yapmayı öğrenen çocukların, ilerleyen yaşlarında yaklaşık haftada 5 kez kendi yemeklerini hazırladığını ortaya koyuyor. Bu bilgilerden yola çıkan ünlü İngiliz Şef Jamie Oliver'in ilk olarak 19 Mayıs 2012'de başlattığı Yemek Devrimi Günü, bu yıl dünya genelinde 5'inci kez kutlandı.

 

Obeziteye karşı savaşmak ve sağlıklı beslenmenin önemine dikkat çekmek amacıyla düzenlenen, Jennifer Aniston, Oprah Winfrey gibi ünlülerden gördüğü ilgiyle dünya genelinde kutlanan 'Yemek Devrimi Günü'ne Türkiye'den 30 Işık'lı öğrenci destek verdi.

 

Öğrencilerin yemek pişirme becerilerini geliştirmek, iyi gıda tüketmenin önemini vurgulamak ve bunun insan yaşamına olumlu etkilerine dikkat çekmek amacıyla düzenlenen etkinlikte,

5. sınıf öğrencisi Işık'lı minikler, Jamie's Italian'ın aşçılarıyla önce sağlıklı bir kahvaltının inceliklerini öğrendi ardından el yapımı makarna hazırladı. Güzel bir gün geçiren minikler, hem sağlıklı yemek pişirmenin inceliklerini öğrendi hem de hazırladıkları lezzetli makarnaları afiyetle yedi.

 

FMV Işık Okulları, 'Sağlıklı Beslenebilirim' projesiyle, sağlıklı nesiller amaçlıyor

 

 

Obezite ile mücadele ve sağlıklı beslenme alanında yürüttüğü projelerle Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından "Beslenme Dostu Okul" olarak onaylanan FMV Özel Ayazağa Işık İlköğretim Kurumu, 2011 yılında başlattığı 'Sağlıklı Beslenebilirim' projesi kapsamında öğrencilerine sağlıklı beslenmeyi aşılıyor. Öğrencilerin sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmasının yanı sıra fiziksel aktiviteyi de bir alışkanlık haline getirmesini amaçlayan FMV Işık Okulları, spor salonları, açık, kapalı yüzme havuzları, tenis kortları gibi spor olanaklar ile de öğrencilerinin sağlıklı gelişimini destekliyor.

 

Yemek Devrimi Günü Hakkında:

Ünlü İngiliz Şef Jamie Oliver'in her çarşamba 11.00 ve 17.00 saatleri arasında yayınlanan televizyon programı ile ortaya çıkan Gıda Devrimi, Jennifer Aniston, Ricky Gravis, Oprah Winfrey gibi ünlülerden de destek gören bu çalışma 600 binden fazla insanı etkiledi. Oliver, Yemek Devrimi Günü ile iyi gıda pişirmenin önemini vurgularken, bunun sağlığımızı ve mutluluğumuzu nasıl etkilediği konusunda bir bilinç oluşturmayı amaçlıyor.