Sosyal Sorumluluk Projeleri
TOPLUM HİZMETİ ÇALIŞMALARI

Hedefi önce "İYİ İNSAN YETİŞTİRMEK" olan FMV Ispartakule IŞIK Lisesi'nde okuyan her öğrencinin mezun olmadan önce her yıl en az 15 saat toplum hizmeti yapması gerekmektedir. Bu düşünce ile bu yıl 10 ayrı proje belirlenmiş ve öğrenciler çalışacakları proje alanlarını belirlemiştir. Gerçekleştirilen çalışmalar Sosyal Sorumluluk Defterlerine işleyecek olan öğrencilerimiz sene sonuna kadar saatlerini dolduracaklar ve sene sonunda çalıştıkları projeyi ve bu projenin kendilerine katkılarını sunumlar halinde arkadaşları ve öğretmenleri ile paylaşacaklar.


Sosyal Sorumluluk Proje Alanları

  1. Yürüme Engellilere Destek Projesi
  2. Çocuk İşçiler Projesi
  3. Altınokta Körler Derneği Projesi (Stüdyomuzda kitap okuma, cd kaydı.)
  4. Kadına Şiddete Hayır Projesi
  5. Hayvan Barınağı Projesi
  6. Kardeş Okul Kütüphane Projesi
  7. Geri Dönüşüm Projesi
  8. Obezite ve Sağlıklı Beslenme Farkındalık Projesi
  9. Omurilik Felçlileri Projesi
  10. Huzurevi Projesi

 

 Okulumuzun vizyonu "Önce İyi İnsan Yetiştirmek" ve sloganımız da "Işık Okulları Önce İyi İnsan Yetiştirir"dir. Bu kapsamda, yapılan bütün çalışmalar vizyonumuzu destekler formatta planlanmaktadır. Okulumuzda uygulanan sosyal etkinliklerden bazıları;

1.     Charity Corner: Okulumuzda lobi alanında oluşturulan yardımlaşma köşesinde her ay ayrı bir temada ihtiyaç sahiplerine destek olan kurumlar için öğrencilerimiz gönüllülük esasına göre ihtiyaç malzemesi topluyor. Öncesinde o ay yardım yapılacak kurum ile iletişime geçilerek ihtiyaç duydukları malzemeler listesi alınıp hazırlanan afiş ile öğrencilere duyurusu yapılıyor. Öğrenciler bu listede karşılaşamak istedikleri ihtiyaçları okula getirerek yardımlaşma köşesinde bulunan kutulara yerleştiriyor. Örneğin ekim ayında Yedikule Hayvan Barınağı ihtiyaç listesi yayınlandı ve buna göre yardımlaşma köşesine üzerinde mama kutusu, gazete kutusu, battaniye kutusu gibi kutular konuldu. Öğrenciler ay içerisinde tüm bu kutuları doldurdular ve daha sonra ihtiyaç malzemeleri hayvan barınağına teslim edildi.

2.     Alaçatı Etüt Cafe: Öğrencilerimiz yaz tatilinde görsel sanatlar öğretmenimizin hazırladığı Alaçatı temalı koridorumuzda birbirlerinin öğrenmelerine destek veriyorlar. Öğretmenlerimiz o hafta içerisinde her branşta konuyu iyi anlayan öğrencileri tespit ederek rehberlik birimine iletiyor, rehberlik birimi haftalık planlanan Alaçatı Öğrenciden Öğrenciye Etüt Cafe programını oluşturuyor ve öğrencilere duyurusunu yapıyor. Konu eksiği olan ya da çözemediği soruyu sormak isteyen öğrencilerimiz programa göre arkadaşları ile bir araya geliyor ve birlikte çalışıyor.

3.     İyi insan kuşağı: Bir sosyal sorumluluk projesini veya toplumsal görevi başarı ile yürüten ve sonuçlandıran öğrencilerimiz, edindikleri bilgi ve deneyimleri arkadaşları ile paylaşarak tüm öğrencileri yeni projelere teşvik etmektedir. Bir sosyal sorumluluk projesini sonuçlandıran öğrencimizin fotoğrafı okulumuzun "İyi İnsan Köşesi"nde sergilenmektedir.

4.     Şiir Kafe: Okulumuz koridorunda şiir kafe oluşturduk. Bu kafede bazen ders uygulamaları yapılıyor bazen öğle arası etkinlikleri düzenliyoruz. Türk Dili ve Edebiyatı derslerini zaman zaman derslik dışına taşırıyoruz. Şiir Kafe sayesinde edebiyat, ders kitaplarının sayfalarından çıkıp okulumuz koridorlarında heyecanla, keyifle yankılanıyor. Şiir Kafemizde küçük bir sahne, şairler ağacı, kitaplık, öğrencilerin favori şiirlerini astıkları askılar vs. bulunmaktadır.

5.     Gastronomi Çalışmaları: Öğrencilerimiz her ay bir ülkenin mutfağını inceleyip daha sonra o ait mutfağına ait dört yemeği yapmayı öğreniyorlar.

6.     Lobi Sahnesi: Öğrencilerimiz okulumuz lobisinde kurulan sahnede bulunan enstrümanlarla teneffüs ve öğle arasında müzik dinletileri gerçekleştiriyor.

7.     Sürçülisan Edebiyat Dergi Ekibi Çalışma Odası: Sevdikleri yazar ve şairlerin çalışma ortamını ve yazma disiplinlerini inceleyen öğrencilerimiz, kendi düzenlerini oluşturup yazma motivasyonlarını arttırmayı amaçladılar. Edebiyat dünyasının önemli isimlerinin alıntılarının yer aldığı, yazar – şair portreleriyle dolu çalışma odasında aylık edebiyat dergimizi çıkartan öğrenci ekibimiz çalışmalarını yürütüyor.

8.     FMV 1885 Radyo: Öğrencilerimiz lobide yer alan istek parça kutusuna hafta boyunca teneffüslerde ve öğle arasında koridorlarda çalmasını istedikleri şarkıları yazıyor, müzik öğretmenimiz cuma günü listeleri kontrol ediyor. Nöbetçi öğrencimiz, her gün bir konseptte (tüm gün boyunca örneğin; Türkçe, İngilizce, Fransızca, İspanyolca) belirlenen şarkıların çalınmasını sağlıyor. O gün radyo hangi dilde şarkılar yayımlıyorsa şarkı araları anonsları da o dilde yapılıyor. Böylece öğrencilerin farklı dil edinimleri gelişiyor.

9.     The Duke Of Edinburgh International Award: Uluslararası bir kişisel gelişim programı olan The Duke Of Edinburgh International Award okulumuzda uygulanmaktadır. Bu program dahilinde öğrenciler 6 ay boyunca yeni bir spor dalı, yine 6 ay boyunca yeni bir sanat dalı öğrenip 6 ay boyunca haftada 1,5 saat toplum hizmeti görevi yapıyor. Bu aşamalar tamamlandıktan sonra doğada yaşam dersleri alıp rota okuma, yön bulma, pusula takip etme gibi beceriler ediniyor ve doğada 2 günlük kamp sonucunda uluslar arası bir sertifika almaya hak kazanıyor.

10.  Destination Imagination: Dünyanın en büyük yaratıcılık organizasyonu olan Destination Imagination okulumuzda uygulanmaktadır.

11.  Görgü Kuralları ve Nezaket Eğitimleri: Farklı dünya mutfaklarına özgü yemek yeme usüllerinden, sofra takımlarının kullanımı ve restoran adabının inceliklerine kadar zengin bir içeriğe sahip eğitim programı uygulamalı olarak gerçekleştirilmektedir.

12.  Münazara Çalışmaları: Okulumuzda kendini ifade etme, özgüven, işbirlikli çalışma becerilerini geliştiren münazara çalışmaları yapılmaktadır. 

13.  Yazarlarla Söyleşi Kuşağı: Türk Edebiyatının önemli kalemleri ile öğrencilerimiz bir araya geliyor, Türk Edebiyatı ve eserler üzerine her ay bir söyleşi gerçekleştiriyorlar.

14.  Edebiyat Derslikleri Sahnesi: Edebiyat dersliklerine kurduğumuz sahnelerle, öğrencilerimizin hem topluluk önünde konuşma ve hitap becerilerini geliştirmeyi, hem de dersi ilgi çekici hale getirmeyi hedefliyoruz.

15.  Dramaturji Atölyesi: Öğrencilerimizin okumuş oldukları kitaplardan yola çıkarak her ay küçük dramalar hazırlıyorlar.

16.  Toplu Okuma Etkinliği: Her ay belirlenen günde 1 ders saati tüm okul öğrencileri, öğretmenleri, personeli, güvenlik görevlileri ve hizmetlileri hep birlikte aynı kitabı okuyoruz ve dönem sonunda konferans salonunda tartışıyoruz.

17.  Öğrenci Kitap Tanıtım Günleri: Öğrencilerimiz okuyup beğendikleri kitapları konferans salonunda diğer öğrencilerimize sunarak okuma kültürlerini geliştiriyorlar.

18.  Kültür – Sanat Kuşağı: Okulumuzda aylık periyotlarda sanat alanlarında başarılı kişiler öğrencilerimiz ile bir araya geliyor.

19.  Modern Dans Çalışmaları: Sene başında yapılan dans seçmeleri sonucunda oluşturulan dans toplulukları yıl boyunca tüm gösterilerde performanslarını sergiliyor ve yarışmalara katılıyorlar.

20.  Okul Orkestrası Çalışmaları: Sene başında yapılan orkestra seçmeleri sonucunda oluşturulan dans toplulukları yıl boyunca tüm gösterilerde performanslarını sergiliyorlar.

21.  Müzikal Çalışmaları: Öğrencilerimiz yıl boyunca şarkılarını da kendi söyledikleri bir müzikal hazırlayıp yıl sonunda arkadaşlarına ve velilerine sunuyorlar.

22.  Tasarım ve Girişimcilik Çalışmaları: Öğrencilerimiz kendi tasarladıkları ürünleri üretip satış stratejilerini geliştirerek girişimcilik yarışmalarına katılıyorlar.

23.  Bilim Kuşağı: Okulumuzda aylık periyotlarda bilim alanlarında başarılı kişiler öğrencilerimiz ile bir araya geliyor.

24.  Cumhuriyet Tenis Turnuvası: 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları programı kapsamında öğrenciler arasında Cumhuriyet Tenis Turnuvası düzenleniyor.

25.  Kendi Dilinde Kültür Kuşağı: Öğrencilerimiz ikinci yabancı dil dersi kapsamında her ay Alman, Fransız veya İspanyol sanatçılarından birini seçerek o sanatçıyı tanıtan sunumları sanatçının kendi dilinde (Almanca, Fransızca veya İspanyolca) gerçekleştiriyorlar ve arkadaşlarına o sanatçının 20 eserinin adını öğretiyorlar.

26.  100 Yıllık Okullar Spor Sanat ve Kültür Şöleni: Her yıl mayıs ayında farklı spor dallarından yarışmalar düzenleniyor. Okulumuzun organize ettiği bu yarışmalara sadece Türkiye'de varlığını 100 yıldan fazla sürdüren okullar katılıyor.

 

 

YARDIMSEVER

Okulumuzun vizyonu "Önce İyi İnsan Yetiştirmek" ve sloganımız da "Işık Okulları Önce İyi İnsan Yetiştirir"dir. Bu kapsamda, yapılan bütün çalışmalar vizyonumuzu destekler formatta planlanmaktadır. Okulumuzda uygulanan yardımseverlik duygusunu geliştirmek amacıyla organize edilen etkinliklerden bazıları;

1.     Hayallerim Bir Adım Ötede Projesi: Avcılar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün organize ettiği proje kapsamında okulumuz öğrencileri maddi zorluk yaşayan 270 ilkokul çocuğuna hayallerini sorarak 4 gün içerisinde bu hayallerin tamamını gerçekleştirdi.

2.     Sınıfta Ben De Varım Projesi: Öğrencilerimiz Avcılar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile sağlık durumları elvermediği için eğitimine evde devam etmek zorunda kalan ilkokul öğrencilerinin evine ve okuluna kurulumunu yaptıkları VR gözlük sistemi ile okul ortamında ders almalarını sağladı. Kampanya için okulumuzdaki her kulübün düzenlediği bir etkinlik sonucunda elde edilen gelir VR gözlük, mobil telefon ve 360 derece kameralar satın alınmasında kullanıldı ve çocuklara hediye edildi.

3.     Charity Corner: Okulumuzda lobi alanında oluşturulan yardımlaşma köşesinde her ay ayrı bir temada ihtiyaç sahiplerine destek olan kurumlar için öğrencilerimiz gönüllülük esasına göre ihtiyaç malzemesi topluyor. Öncesinde o ay yardım yapılacak kurum ile iletişime geçilerek ihtiyaç duydukları malzemeler listesi alınıp hazırlanan afiş ile öğrencilere duyurusu yapılıyor. Öğrenciler bu listede karşılaşamak istedikleri ihtiyaçları okula getirerek yardımlaşma köşesinde bulunan kutulara yerleştiriyor. Örneğin ekim ayında Yedikule Hayvan Barınağı ihtiyaç listesi yayınlandı ve buna göre yardımlaşma köşesine üzerinde mama kutusu, gazete kutusu, battaniye kutusu gibi kutular konuldu. Öğrenciler ay içerisinde tüm bu kutuları doldurdular ve daha sonra ihtiyaç malzemeleri hayvan barınağına teslim edildi.

4.     İyi insan kuşağı: Bir sosyal sorumluluk projesini veya toplumsal görevi başarı ile yürüten ve sonuçlandıran öğrencilerimiz, edindikleri bilgi ve deneyimleri arkadaşları ile paylaşarak tüm öğrencileri yeni projelere teşvik etmektedir. Bir sosyal sorumluluk projesini sonuçlandıran öğrencimizin fotoğrafı okulumuzun "İyi İnsan Köşesi"nde sergilenmektedir.

5.     The Duke Of Edinburgh International Award: Uluslararası bir kişisel gelişim programı olan The Duke Of Edinburgh International Award okulumuzda uygulanmaktadır. Bu program dahilinde öğrenciler 6 ay boyunca haftada 1,5 saat toplum hizmeti görevi yapıyor. Lösev, Hayvan barınağı, Tema, Kardeş Okul gibi projelerde yıl boyunca çalışıyorlar.

6.     Görme Engelli Vatandaşlar İçin Cdlere Kitap Okuma Projesi: Öğrencilerimiz görme engelli vatandaşlar için okulumuz stüdyosunda CDlere kitap okuyor ve CDler Altı Nokta Körler Derneğine bağışlıyorlar.

7.     Isınıyoruz Isıtıyoruz Projesi: Öğrencilerimiz dijital baskılı çorap satarak elde ettikleri gelirleri Samsun Çarşamba ilçesinde bulunan tek sınıflık bir köy okuluna kalorifer sistemi kurulmasına destek amacıyla gönderdi.

8.     Kadına Şiddete Hayır Projesi: Ülkemizde ve dünyada kadına şiddete karşı farkındalık yaratmak amacı ile sunumlar, kısa filmler, resim sergisi, tiyatro gösterisi ve broşürler hazırlayan öğrencilerimiz bu çalışmalarını kampüsteki herkes ile paylaştılar.

9.     Al Götür Oku Getir Projesi: Öğrencilerimiz kitap toplama kampanyası düzenleyip okul koridorunda oluşturdukları kitaplık ile beğendikleri kitapları birbirleri ile paylaşıyorlar. Her öğrenci kitaplıktan yeni bir kitap almak istediğinde yerine bir kitap bırakıyor.

10.  Çocuk İşçiliğine Hayır Kampanyası: Öğrencilerimiz çocuk işçiliği konusunda farkındalık yaratmak adına kampüs içinde sunumlar, kısa filmler, afişler, rozetler, Tshirtler, broşürler hazırlayarak dağıtımlarını yapıyorlar.

11.  Omurilik Felçlileri İçin Plastik Kapak Toplama Kampanyası: Öğrencilerimiz omurilik felci konusunda bilinç yaratmak ve onlara tekerlekli sandalye almak adına okul genelinde plastik kapak toplama kampanyası düzenliyorlar.

12.  Kardeş Okul Boya / Tadilat İşleri: Öğrencilerimiz bölgemizde bulunan bir devlet okulunun (Leyla Bayram İlkokulu) boyaya ihtiyaç duyan dış cephe bölgesinin boyanması için başlattıkları çalışmada öncelikle malzeme parasını elde etmek adına okulumuzda kek, börek satışı yapıyorlar. Elde edilen gelir ile ihtiyaç duyulan malzemeler satın alınıp öğrencilerimiz bu alanları boyayacaklar.

13.  Haftanın İyi İnsanı Seçimi: Okul içerisinde hafta boyunca arkadaşlarına veya öğretmenlerine gönüllü olarak bir konuda yardımcı olan öğrenciler haftanın son günü anketlerle saptanıp bir sonraki hafta boyunca okulun tüm ekranlarında ismi ve fotoğrafı "Sen İyi Bir İnsansın" sloganı ile yayımlanır.

14.  Minik Dostlar Projesi: Öğrencilerimiz "Minik Dostlar" projesi kapsamında her gün yemekhaneden kalan yemekleri görevlilerden teslim alarak okul çıkışında okulumuz civarında bulunan sokak köpeklerini besliyor.

15.  Alaçatı Etüt Cafe: Öğrencilerimiz yaz tatilinde görsel sanatlar öğretmenimizin hazırladığı Alaçatı temalı koridorumuzda birbirlerinin öğrenmelerine destek veriyorlar. Öğretmenlerimiz o hafta içerisinde her branşta konuyu iyi anlayan öğrencileri tespit ederek rehberlik birimine iletiyor, rehberlik birimi haftalık planlanan Alaçatı Öğrenciden Öğrenciye Etüt Cafe programını oluşturuyor ve öğrencilere duyurusunu yapıyor. Konu eksiği olan ya da çözemediği soruyu sormak isteyen öğrencilerimiz programa göre arkadaşları ile bir araya geliyor ve birlikte çalışıyor; böylece hem akademik başarılarını hem de yardımseverlik duygusunu geliştiriyorlar.