DEBATE KULÜBÜMÜZ, "ULUSLARARASI WINTER HOLIDAYS OPEN 2018" DEBATE TURNUVASINDA

FMV Ayazağa Işık Lisesi Debate Kulübü, 13-17 Aralık 2018 tarihleri arasında Hırvatistan'ın başkenti Zagreb kentinde 4 kıta, 25 ülkeden 400 lise öğrencisinin 92 takım olarak yarıştığı, Avrupa'nın en büyük münazara turnuvası olarak kabul edilen ve bu sene 6'ncısının gerçekleştirildiği "Winter Holidays Open 2018" adlı uluslararası debate şampiyonasına 11 öğrencisi ile 3 takım, 2 takım koçu ve 2 jüri üyesi olarak katılmıştır. 

IBDP uygulayan XV. Gymnazija'da gerçekleştirilen ve jüri başkanlığını Singapur Millî Takım Koçu Geetha Creffield'in yaptığı turnuvaya, Debate Kulübü öğrencilerinden Kerem Topalismailoğlu, Düet Turgay, Efe Zacharia Kayalıoğlu, Melik Arda Konak, Elif Reisoğlu, Zeynep Öndeş, Koray Demir, Sümeyra Bostancı, Bahar Oya Çidem münazır olarak; İlayda Şenkardeşler ve Selen Çeltek ise takım koçu ve aday jüri üyesi olarak, 2017 Ayazağa Işık Lisesi mezun öğrencilerimizden Atakan Orhan ve Ege Lise ise asil jüri üyesi olarak turnuvaya katılmışlardır. Ayazağa Işık Debate Kulübü öğrencileri ABD, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Slovenya, BAE, Hırvatistan ve Romanya takımlarıyla her biri yaklaşık 50 dakika süren 6 münazara maçı yapmışlar ve münazara karşılaşmalarının devamında yaptıkları konuşmalar üzerine yaklaşık 40 dakika geri bildirim alarak münazara bilgilerini geliştirmişlerdir. Okulumuz takımları, 09.00-22.00 saatleri arasında yaptıkları maçlarda politik, ekonomik ve sosyal konular üzerine argümanlar geliştirip tezlerini savunmuş; savundukları konularda gelen soruları cevaplandırmışlardır. Öğrencilerimiz bu şekilde uluslararası platformlarda fikirlerini paylaşabilme deneyimini yaşamışlardır. 

Öğrencilerimiz düzenlenen kültür gecesine de katılarak kültürel değerlerimizi paylaşmışlar ve katılımcı diğer ülkelerin de ülke tanıtımlarını dinlemişler ve IBDP CAS Creativty dosyaları için hazırlık yapmışlardır. 

Turnuvaya katılarak hem ülkemizi hem de okulumuzu başarıyla temsil eden okulumuz Debate Kulübü öğrencilerinin başarılarının devamını diliyoruz.