Dünyaca Ünlü Seramik Sanatçısı Sadi Diren Galeri Işık Teşvikiye'ye Konuk Oluyor

Seramik sanatının usta isimlerinden Sadi Diren'in yıllardır süren sessizliği 6 yıl sonra hazırladığı ilk temalı sergisi "Seramik ve Cam" ile bozuluyor. Son olarak 2009 yılında açtığı retrospektif sergisiyle izleyicileriyle buluşan Diren, Galeri Işık Teşvikiye'de 28 Aralık 2010, Salı günü açılacak olan sergisinde bir yenilik sunuyor ve seramik yapıtlarının yanı sıra, ahşap çerçeveler içine yerleştirilmiş cam panoları devreye sokuyor. Sergi, 22 Ocak 2010 tarihine kadar ziyarete açık kalacak.

60 yıllık sanat yaşamı boyunca uluslararası galerilerde 40'ın üzerinde sergi açan Sadi Diren, kendi biçimlerinden yola çıkarak gerçekleştirdiği özgün baskılardan ve farklı malzemelerle oluşturduğu heykellerde de aynı ustalığı sergiliyor. Sanatı bir bütün halinde ele almanın önemine değinen ve ulaştığı dikkat çeken kariyerle yetinmeyen sanatçı, her an yeni bir alanı denemekten kaçınmıyor, öğrenmekten ve bu öğrendiklerini mükemmelleştirmek kaygısından hiç vazgeçmiyor.

Sanatçı ve sanat eleştirmeni Emre Zeytinoğlu, Sadi Diren için "Onun yaşam öyküsüne göz attığımızda, sanatçılığın ve zanaatkârlığın, endüstrinin ve eğitimciliğin, yöneticiliğin ve sürekli öğrenciliğin, kariyerlerin ve kariyerleri hiçe sayışların, hedeflerin ve geri dönüşlerin, umutların ve umutsuzlukların, olanaksızlıkların ve mucizelerin vb. iç içe geçtiğine tanık oluruz. Sadi Diren'i tanımlayabileceğimiz tek bir tümce varsa, o da hem yaşamını hem de bu bağlamdaki sanatını, bir "oyun ciddiyeti" ile sürdürdüğüdür; yaşamının ve sanatının kurallarını koyan ve istediği zaman da o kuralları özgürce değiştirebilmeyi göze alan o'dur çünkü." diyor.

Sadi Diren Hakkında

Işık İlköğretim okulundan mezun olan Sadi Diren, 1952 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Seramik Bölümünü bitirdi. Eğitimine Almanya'da devam eden sanatçı, aynı zamanda endüstri tasarımcısı olarak çalıştı. 1964'te Güzel Sanatlar Akademisi öğretim üyeliğine getirildi ve 1970 yılında Profesör ünvanını aldığı MSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi'nde uzun yıllar dekanlık yaptı.

Yapıtlarında eski ve köklü Anadolu seramiğinin özellikleri görülen Sadi Diren, yarısı yurt dışında olmak üzere birçok sergi açtı. Kimi yapıtları, Düsseldorf Hetjent Museum ve Türkiye'de Devlet Resim ve Heykel Müzesi'ne alınan Diren, 1991 yılında Devlet Sanatçısı unvanı aldı. Sanatçı, İş Sanat Kibele Galerisi'ndeki toplu sergisi ile 2009 Sedat Simavi Görsel Sanatlar Ödülü'nü aldı.

Galeri Işık Teşvikiye Hakkında

Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları Nişantaşı Kampüsü'nün giriş katında 300 metrekarelik bir alanda yer alan ve kısa geçmişine rağmen birçok önemli sanatçının eserlerine ev sahipliği yapan Galeri Işık Teşvikiye, günümüzde İstanbul'un en gözde galeri arasında sayılıyor. Açılışından bugüne kadar geçen kısa süreye rağmen dünyaca ünlü sanatçılara ev sahipliği yaparak kültüre verdiği değeri ve eğitime sağladığı katkıyı ortaya koyarak ziyaretçileri tarafından büyük beğeni toplayan galeri, İstanbul kültür yaşamına yeni bir soluk getirdi.

İstanbul'un en önemli ve aktif noktalarından biri olan Nişantaşı'nda bulunan Galeri Işık Teşvikiye, sanat faaliyetlerinin yanı sıra eğitim ve öğretim çerçevesinde her türlü bilimsel, sosyal ve teknolojik etkinliklere ev sahipliği yapmayı asli görevi olarak görüyor. Bunun yanı sıra galeri, etkileşim ve tanıtımı da kapsayan değerli projelerle İstanbullu sanatseverlerle buluşuyor.

Galeri Işık Teşvikiye, Feyziye Mektepleri Vakfı'nın misyonu paralelinde, geleceğin sanatçıları ile sanatseverleri buluşturmak, sanata ve eğitime daha fazla katkıda bulunmak amacıyla yürüttüğü çalışmalarla İstanbul'un çekim merkezlerinden biri olmaya devam edecek.

Bilgi için:
Berna Barlas
Galeri Işık Teşvikiye Yöneticisi
(212) 233 12 03 (1144)
bbarlas@fmv.edu.tr
www.galeriisik.com

Galeri Küratörü:Müzeyyen Sanal
mgsanal@yahoo.com

FMV Işık Okulları:

Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları 124 yıllık köklü geçmişiyle, Osmanlı İmparatorluğu'ndan Türkiye Cumhuriyeti'ne uzanan döneme; ulusal egemenliğe, Atatürk İlke ve İnkılapları'na tanıklık etmiş ve 17 Aralık 1934 tarihinde kuruluşunun 49.yıldönümünde Mustafa Kemal Atatürk'ün onayı ile "Işık" adını almıştır. FMV Işık Okulları; Nişantaşı, Ayazağa, Erenköy ve Şile kampüslerinde; anaokulları, ilköğretim okulları, liseleri, fen lisesi ve üniversitesi ile devam ettirdiği eğitim-öğretim sürecinde, aynı zamanda yüce Önder Atatürk'ün öğrenim gördüğü Şemsi Efendi Mektebi'yle bütünleşen bir öğretim kurumu olmanın da haklı onur ve gururunu taşımaktadır.

"Önce iyi insan yetiştirmek" gayesiyle hareket eden Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları, günümüzün en gelişmiş eğitim ve öğretim sistemlerini uygulamakta ve insan haklarına saygılı, laik ve demokrat, bilimsel düşünen, sosyal yaşamlarında etkin nesiller yetiştirmeyi amaçlamaktadır.