ANNE FRANK SCHULE İLE SCHOOL-PARTNERSHIP PROJESİ ORTAK DİLİMİZ MÜZİK

2013-2014 Öğretim Yılı'nda beşinci kez Almanya'nın Bargteheide kentinde bulunan Anne Frank Schule ile "school-partnership" çalışmasını gerçekleştirmekteyiz. Geçmiş yıllardan farklı olarak bu yıl Yabancı Diller Bölümü projenin konusunu Müzik Bölümü ile birlikte kararlaştırdı: Ortak Dilimiz Müzik. Bu bağlamda projenin ilk aşaması 9-16 Mayıs 2014 tarihleri arasında okulumuz öğrencilerinin ziyaretiyle Anne Frank Schule'de tamamlanmıştır. 2014'ün Eylül'ünde Alman öğrencilerin okulumuzu ziyareti ile projenin ikinci aşaması da tamamlanmış olacaktır.

"Ortak Dilimiz Müzik" konusu çerçevesinde Anne Frank Schule'de ritim, dans, şan, orkestra ve drama çalışmaları yapılmış; "Happy" adlı şarkıya Bargteheide'de ziyaret edilen yerlerde video çekimi yapılmıştır.

Öğrencilerimiz, değişim projesi kapsamında bir yandan kendilerini hedef dilde ifade etme ve yabancı dillerini geliştirme fırsatı bulurken, diğer yandan yabancı bir kültürü, Alman aile yapısını tanıyarak ve farklı bir ortama uyum sağlayarak, iletişim becerilerini geliştirdiler. Ayrıca, Alman eğitim sistemi hakkında da birçok bilgi edinerek, Türk eğitim sistemiyle karşılaştırmalar yapma olanağını yakaladılar.

Kazanılan deneyimlerin öğrencilerimizin bakış açılarını genişlettiğini, yalnız başına sorun çözme yetilerini geliştirdiğini ve geleceğe dönük daha yaratıcı hedeflere ulaşmayı planlamada kendilerine yol gösterdiğinidüşünerek bu tür projelerin sürekli olarak yapılmasında büyük fayda görmekteyiz.