11. Eğitimde Edebiyat Semineri FMV Işık Okulları Nişantaşı Kampüsü Ev Sahipliğinde Gerçekleşti

Çocuk ve gençlik edebiyatının önemli yayınevlerinden Günışığı Kitaplığı tarafından bu yıl 11. si düzenlenen 'Eğitimde Edebiyat Semineri', 10 Mart 2018 Cumartesi günü yoğun bir katılımla FMV Işık Okulları Nişantaşı Kampüsü'nde gerçekleşti. Feyziye Mektepleri Vakfı CEO'su Sayın Koray TULGAR ve Günışığı Kitaplığı Genel Yayın Yönetmeni Sayın Mine SOYSAL tarafından açılış konuşmaları yapılan seminere 40'a yakın ilden, 500'den fazla öğretmen, eğitim yöneticisi, kütüphane uzmanı ve akademisyen katıldı. Seminerde Sabancı Üniversitesi Eğitim Reformu Girişimi (ERG) Direktörü, eğitim uzmanı ve analisti Batuhan Aydagül, "Yaşam İçin Eğitim: Niçin ve Nasıl?", Çocuk ve gençlik edebiyatının çok sevilen, ödüllü yazarlarından Gülsevin Kıral, "Edebiyatın Umut Sokakları" başlıklı konuşmaları ile yer alırken, iletişim ve sosyal medya konularında dünyanın önde gelen uzmanlarından, Next Academy Başkanı Levent Erden, seminerin kapanış konuşmasında, geleceğin dijital dünyasının kapılarını eğitimciler için araladı.

"Özgür Çocuk Edebiyatı Mümkün mü?" başlıklı oturumda ise Çocuk ve gençlik edebiyatına uzun yıllardır emek veren yazar, yayıncı Mine Soysal; uzman klinik psikolog, pedagog İnci Vural ve blogcuanne.com adlı blog sayfasıyla tanınan yazar Elif Doğan, son dönemde sıklıkla gündeme gelen "çocuk kitaplarında denetim" meselesini farklı açılardan ele aldı.

Seminerin "Yaratıcı Okuma Uygulamaları" bölümünde ise öğretmenler, öğrencileriyle yaptıkları yaratıcı okuma uygulamalarını meslektaşlarına sundu. Kitap seçiminden uygulama adımlarına dek öğrencileri edebiyatla buluşturan, nitelikli, pratik yöntemleri ve kazanımları aktararak yeni ve etkili yollar örneklediler.

Okulumuz Edebiyat Öğretmenlerinden Erman Karadan, 9. sınıf öğrencilerimizle, disiplinler arası ve okulumuz kütüphanesiyle ortaklaşa gerçekleştirdikleri, Mine Soysal tarafından yazılan Uzakta ve İstanbul Masalı adlı kitapların yaratıcı okuma uygulamasını "Uzakta Bir İstanbul Masalı" başlığı ile katılımcılarla paylaştı.