FMV ISPARTAKULE IŞIK ORTAOKULU TÜBİTAK - İSTANBUL AVRUPA BÖLGE SERGİSİNDE MATEMATİK PROJESİYLE BİRİNCİ OLDU…

Ortaokul öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı'nca düzenlenen Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'na başvurular, geçen yıla göre yaklaşık yüzde 44 artış gösterdi. Bu yıl 12'ncisi düzenlenen yarışmaya, 15 bin 171 öğrenci toplam 11 bin 352 proje ile başvuruda bulundu.

 

Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik, Değerler Eğitimi, Kodlama, Tarih ve Türkçe olmak üzere sekiz alanda düzenlenen yarışmada projelerin ön değerlendirmeleri, çeşitli üniversitelere mensup uzman akademisyenlerden oluşan bölge jürileri tarafından yapıldı. Ön değerlendirme sonuçlarına göre 12 bölge merkezi ilin her birinde 80 proje, toplamda ise 960 proje, bölge yarışmalarında sergilerine katılmak üzere davet edildi.

 

26 Mart 2018 tarihinde Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul Asya, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 12 bölge merkezi ilde eş zamanlı olarak açılışı yapılacak sergiler, 28 Mart 2018 akşamına kadar bilime ilgi duyan tüm öğrenci, öğretmen ve vatandaşlar tarafından ziyaret edilebildi. 

 

Sergi süresince bütün projeler, akademik jürilerce değerlendirildi ve her alanda "Birincilik, İkincilik, Üçüncülük" ödülleri alan proje sahibi öğrenci ve danışmanlarına ödülleri, 29 Mart 2018 tarihinde yapılan Ödül Törenleri ile verildi. Bölge yarışmasında "Birincilik (Finalist)" ödülü alan projeler (160 proje), 7-11 Mayıs 2018 tarihleri arasında Kayseri'de düzenlenecek Final Sergisinde dereceye girebilmek için yarışacak.

 

FMV Özel Ispartakule Işık Ispartakule Ortaokulu olarak önce binlerce proje arasından seçilerek 3 Matematik, 1 Fizik projesi ile İstanbul bölge sergisine katılım hakkı kazandık. Üç gün boyunca yoğun bir ilgi ile karşılaşan proje stantlarımızı gezen öğrenci, öğretmen, veli ve jürilere sunumlarımızı gerçekleştirdik. Bu üç günün sonunda yapılan değerlendirmeler neticesinde 8. sınıf öğrencimiz İnci BAĞATUR'un Matematik Öğretmeni Sinan ÇANKAYA danışmanlığında geliştirdiği "Kareköklü Sayıların Röntgeni" adlı projesi Matematik dalında TÜBİTAK İstanbul Avrupa Bölge Birinciliği ödülüne layık görüldü ve Türkiye elemelerine katılmaya hak kazandı. Öğrencimizi ve öğretmenimizi kutlar, 7-11 Mayıs 2018 tarihleri arasında Kayseri'de düzenlenecek Final Sergisinde başarılar dileriz.