Spectrum of Education 6

            FMV Işık Okulları Nişantaşı Kampüsü'nde yaklaşık 200 eğitimcinin katıldığı "Spectrum of Education Konferansı" 5 Mayıs'ta gerçekleşti. Türk Kültür Vakfı (TKV) ve FMV Işık Okulları iş birliği ile bu yıl altıncısını düzenlenlediğimiz konferansta "Küresel vatandaşlık yolunda ne eksik, ne fazla?" konusunda paylaşımlarda bulunuldu. FMV CEO'su Sayın Koray Tulgar'ın açılış konuşması ile başlayan "Spectrum of Education Konferansı"nda ilk olarak "Eğitim, Yaşam İçin." başlığıyla Batuhan Aydagül deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. Tony Gurr, "Dünya Vatandaşlığından Dünya Dijital Vatandaşlığına: 10 yılda ne kadar da çok şey değişti!" başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi. Üçüncü konuşmacı Esat Uğurlu ise "Yurt Dışında Yaşayan Bir Türk'ün Bakış Açısından Dünya Vatandaşlığı" başlıklı sunumunu katılımcılarla paylaştı.

            Etkinlik kapsamında AFS Kültürler Arası Programları'nda görev yapan Lucas Welter "Kültürler Arası Öğrenme ve Küresel Yetkinlikler" başlıklı bir konuşma yaparken FMV Işık Üniversitesi'nden İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Örsan Öymen "Felsefe ve Eğitim" konusunda bir konuşma gerçekleştirdi. Tüm konuşmacıların yanı sıra Sırbistan, Hindistan, Güney Afrika ve Slovakya'dan öğretmen ve yöneticilerden oluşan dört kişilik grup; küresel vatandaşlıkla ilgili okullarında ve ülkelerinde yaşadıkları deneyimleri içeren bir panel gerçekleştirdiler.

            6 Mayıs'ta ise konferansa katılan yabancı öğretmenlerimize yönelik okulumuzda etkinlik düzenlendi. Görsel sanatlar öğretmenimiz ve öğrencilerimiz eşliğinde ebru sanatının tanıtımı yapıldı, tanıtımın arkasından konuklarımız kendi ebru çalışmalarını uygulama imkânı buldu. Daha sonra okul koromuz İsveç-Helsingborg Kör Festivali'nde seslendireceği türkülerden birkaçını misafirlerimize sundu. Okul Aile Birliği'mizin organize ettiği "Kültürel Pazar" ile yabancı konuklar Türk kültürünü yakından tanıma fırsatı yakaladı. 4-6 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen "Spectrum of Education" hem Türkiye'deki katılımcılar hem de yabancı katılımcılar açısından oldukça verimli ve keyifli geçti.