FMV Işık Ortaokulu Öğrencilerimiz NASA Geleceğin Kaşifleri Programı'nın İlk Yılını Başarı ile Tamamladı

FMV Işık Ortaokulu,  Fen Bilimleri öğretmenimiz Banu Aykın Köylüer'in danışmanlığında Uzay Kampı Türkiye ile ortaklaşa olarak yürüttüğü NASA temelli "Future Explorers Program (FEP)- Geleceğin Kaşifleri Programı"ndaki ilk yılını başarı ile tamamladı.


12-18 Ağustos tarihlerindeki Geleceğin Kaşifleri Zirvesi'nde Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, Norveç, Romanya ve Türkiye'nin 7 farklı ilinden 111 katılımcı bir araya geldiler. Öğrencilerimiz Bilim fuarında geleceğin kaşifleri programının güzel örneklerini diğer akranlarına ve katılımcılara sunmanın yanı sıra simülatör kullanımı, roket yapımı ve fırlatılması, sihirli kürede astronomi dersleri, teleskopla gökyüzü gözlemi yaptılar. Norveç Stavenger Üniversitesi, Eğitim Fakültesi' nden misafir eğitimci olarak kampa katılan Profesör Inge Christ 'in ilginç deneylerle cisimlerin uçma prensiplerini açıklayan interaktif sunumunu ilgi ile izlediler. Ayrıca, NASA Uçuş Yöneticisi Ed Van Cise ile yapılan video konferans ile Uzay hakkında merak ettiklerini sorma şansını yakaladılar.

FES'e katılan öğrencilerimiz farklı ülke ve  şehirlerden gelen akranları ile yeni arkadaşlıklar kurdular, birbirlerinin kültürlerini yakından tanıyarak eğlenceli, bol kazanımlı ve bilimsel aktivitelerle dolu bir hafta geçirdiler.


Öğrencilerimiz, tüm yıl boyunca Perşembe günleri okul sonrasında, Uzay Kampı Türkiye'nin dijital öğrenme merkezinden İngilizce videokonferanslar aracılığıyla verilen "Mission patch, toys in space, solar system vacation, living and working in space, humans to mars, planet hunters ve mysterious messengers" görevlerini tamamladılar.

FEP programındaki öğrencilerimizden Yasemin Tireli (5A), Arda Payze (6C), Çağan Abbasoğlu (6D) ve Berk Akıncı (6D) 12-18 Ağustos tarihlerinde Uzay Kampı Türkiye'de gerçekleşen "Future Explores Summit (FES)- Geleceğin Kaşifleri Zirvesi" bölümünü de tamamlayarak sertifikalarını aldılar. Ayrıca Uzay Kampı Türkiye'nin kurucusu Kaya Tuncer anısına verilen "The Right Stuff" Ödülünü öğrencimiz Berk Akıncı alarak bizleri gururlandırdı. "The Right Stuff" Ödülü araştıran, edindiği bilgiyi arkadaşları ile paylaşmak için çaba harcayan, kendine güvenen, karar verebilen ve mükemmeli arayan geleceğin Uzay Kaşifi özelliklerini taşıyan katılımcılara verilmektedir. The Right Stuff terimi, astronot olmak için gerekli olan özelliklere sahip bireyleri belirtmek üzere NASA astronot seçim programının ilk yıllarında kullanılmıştır. Sevgili öğrencimiz Berk Akıncı'yı bu kadar katılımcı arasından sahip olduğu özellikleri fark edilerek böyle önemli bir ödülü almaya hak kazandığı için tekrar tebrik ediyoruz.