FMV ÖZEL AYAZAĞA IŞIK LİSESİ DEBATE SOCIETY KULÜBÜ EurOPEN 2016'DA…

3-8 Kasım 2016 tarihleri arasında Almanya'nın Hamburg kentinde 4 kıtadan 16 farklı ülkeden, 205 lise öğrencisinin yarıştığı "EurOPEN 2016 Schools Debating Championship" adlı uluslararası münazara şampiyonasına FMV Özel Ayazağa Işık Lisesi Türkiye'yi temsil eden tek okul olarak katılmıştır. "Debating Society Germany e.V.I" tarafından GSB Stadtteilschule Bergedorf'ta düzenlenen yarışmanın baş jüri üyeliğini Slovenya Millî Takımı Koçu Miha Andric, Romanya Millî Takımı Koçu Laura Dragoi ve Danimarka MEB Proje Müdürü Charlotte Ib yapmıştır.

Debate Society Kulübü öğrencilerinden Alara Kumru, Arda Vatansever, Arda Sepici, Cem Yılmaz, Doğa Alpay, Fatma Tekin, Kaan Dığdığoğlu, Metehan Çiftçi, Tarık Levent Kuşçu; turnuvaya hazırlık aşamasında kurumsal üyesi olduğumuz ESU Turkey eğitmenlerinden Miha Andric'ten ve kulüp öğretmenlerinden çeşitli eğitimler almışlar ve Amerika, Danimarka, Hollanda, Hırvatistan, Litvanya, Slovenya, Romanya, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Çin, İsrail, Arjantin takımlarıyla yaklaşık birer saat süren 8 karşılaşma yapmışlardır. Her bir karşılaşma sonrası jüri üyelerinin değerlendirmelerini de dikkatli dinleyen öğrencilerimiz kendilerini uluslararası platformlarda İngilizce ifade etmekte geliştirmiş ve memnuniyet verici bir başarıyla ülkelerini temsil etmişlerdir. Bu yarışma IBDP öğrencilerimiz için de verimli bir CAS Creativity çalışması olmuştur.

Öğrencilerimiz aynı zamanda düzenlenen kültürel paylaşım etkinliğine de katılarak ülkemizi tanıtmış ve diğer ülkelerin kültürleriyle ilgili bilgi sahibi olmuşlardır.

Büyük finalin yapıldığı Hamburg Savoy Tiyatrosunda, kapanış konuşmasını yapan Almanya'nın Amerikan Başkonsolosu Richard Yoneoka, EurOPEN 2016 gibi uluslararası ve kültürler arası iletişimi amaç edinen etkinliklerde öğrencilerin edindikleri kazanımların hayatlarına ve kariyerlerine etkisine değinmiş ve temsil edilen 16 ülkenin öğrenci ve öğretmenlerine teşekkür etmiştir.

Münazara konuları aşağıdaki gibidir.

Round 1&2: THBT Environment is more important than economic growth.

Round 3: THBT the media reporting on terrorist attacks does more harm than good.

Round 4: THBT the use and development of AI weapons should abolished.

Round 5&6: THBT the obligation to provide safe haven for refugees should outweigh the government's right to control its borders.

Finals: TH regrets that Bernie Sanders joined the US presidential race.

Turnuvanın düzenlenmesinde büyük emeği geçen GSB Stadtteilschule Bergedorf öğretmenlerinden Sebastian Kruse, Ines Enderlin, Hannah Heinrichs ve Lucas Kirschbaum'a teşekkür eder ve turnuvaya katılarak hem ülkemizi hem de okulumuzu başarıyla temsil eden Debate Society Kulübü öğrencilerini kutluyor ve başarılarının devamını diliyoruz.