Ne işe yarar şu sanat dedikleri?

Okul Müdürümüz Sayın Ömer Orhan, bugün de öğrencileriyle buluştu. "Ne İşe Yarar Şu Sanat Dedikleri" başlıklı söyleşide, 11.sınıflar salona girerken Orhan Gencebay'ın "Batsın Bu Dünya" adlı şarkısı ile karşılandı ve Ravel'in Bolerosu ile uğurlandı.

Sunumda arabesk ve pop müziğe eleştirel bir bakışın yanında, halk müziğinde Kubat'ın "Halkalı Şeker"i, film müziklerinden Fahir Atakoğlu'nun "Demir Kırat"ı, Kitaro'nun "Silk Road"u, Tchaikovsky'den "Dance of the Swans", Carl Orff'tan "Carmina Burana" ile müziklerini Andrew Lloyd Webber'in yaptığı, sözlerini Charles Hart'ın yazdığı, Richard Stilgoe, Andrew Lloyd Webber'in eseri olan 1986 yılı yapımı "The Phantom of the Opera-(Operadaki Hayalet)" ile sanatın toplumun kültürel yapısına nasıl etki ettiğine değinildi.

Osmanlı Dönemi'nde sanata bakış açısının ne olduğundan, İslamiyet'te tasvir yasağı ile Avrupa'da yaşanan kilise baskısı ve Rönesans ile yaşanan gelişimlerden söz eden Okul Müdürümüz, Köy Enstitüleri'nde her öğrencinin bir enstrüman çalması ve sanata verilen önemin ne anlama geldiğini anlattı.

Sanatın; dokunuş, estetik kaygı, yenilik, başkaldırı ve gelişim olduğunun, sanata önem vermeyen milletlerin sığ bir kültürleri olacağına ve giderek kişiliksiz bir toplum olarak bırakacakları izlerin zamanla silineceğine değinen Sayın Ömer Orhan, cehaletle mücadelede sanatın öneminin altını çizdi.

Hangi mesleği seçerlerse seçsinler gelecekte yaratıcılık ve estetik kaygıları olmayan insanların mesleklerinde de başarılı olamayacağını belirten Okul Müdürümüz, öğrencilerine sanata ilgili olmalarını önerdi.