FMV ÖZEL AYAZAĞA IŞIK LİSESİ DEBATE SOCIETY KULÜBÜ, "ULUSLARARASI WINTER HOLIDAYS OPEN 2016" MÜNAZARA TURNUVASINDA...

FMV Özel Ayazağa Işık Lisesi Debate Society Kulübü, 15-18 Aralık 2016 tarihleri arasında Hırvatistan'ın başkenti Zagrep kentinde 4 kıta, 22 ülkeden 325 lise öğrencisinin 96 takım olarak yarıştığı, Avrupa'nın en büyük münazara turnuvası olarak kabul edilen ve bu sene 5'incisinin gerçekleştirildiği "Winter Holidays Open, 2016" adlı uluslararası münazara şampiyonasına 10 öğrencisi ile 2 takım ve 2 jüri üyesi olarak katılmıştır.

IBDP uygulayan IV. Gymnazija'da gerçekleştirilen ve jüri başkanlığını Singapur milli takım koçu Geetha Creffield ve Slovenya Münazara Birliği Başkanı Bojana Skrt'nin yaptığı turnuvaya, Debate Society Kulübü öğrencilerinden Arda Sepici, Ege Lise, David Erdem Çalış, Fatma Tekin, Göktuğ Ülkar, Melek Çakar, Ömer Efe Şen, Yiğit Dai münazır olarak Atakan Orhan ve Aynil Aybaba ise jüri üyesi olarak katılmışlardır. Ayazağa Işık Debate Society takımları sırasıyla Amerika Birleşik Devletleri, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Slovenya, Macaristan, Ürdün, Hırvatistan ve Romanya takımlarıyla her biri yaklaşık 50 dakika süren 6 münazara maçı yapmışlar ve münazara karşılaşmalarının devamında yaptıkları konuşmalar üzerine yaklaşık 40 dakika süren geri bildirim alarak münazara bilgilerini geliştirmişlerdir. Okulumuz takımları, sabah 09.00 akşam 22.00 saatleri arasında yaptıkları 6 maçın 3'ünü kazanmış; politik, ekonomik ve sosyal konular üzerine argümanlar geliştirip tezlerini savunmuş; savundukları konularda gelen soruları cevaplandırmışlardır. Öğrencilerimiz bu şekilde uluslararası platformlarda fikirlerini paylaşabilme deneyimini yaşamışlardır.

Turnuvaya, İngilizce münazaradaki geçmiş başarıları, deneyimleri ve IB programını tamamlamış olmaları sebebiyle jüri üyesi olarak kabul edilen öğrencilerimiz Aynil Aybaba ve Atakan Orhan da başarılı bir turnuva geçirmişlerdir.

12. sınıf öğrencimiz Atakan Orhan farklı ülkelerin 6 maçını ana jüri üyesi olarak yönetmiş, değerlendirmiş ve kazanan takımı açıklamış; her bir yabancı münazırın performansı üzerine yaklaşık 30-40 dakika geri bildirim vermiştir. Jüri üyesi olarak performansının yüksek olması sebebiyle finallere kalan son 8 takımı yönetecek jüri üyeleri arasına girmeyi başaran tek Türk jüri üyesi olması da bizi hem okul hem de ülke olarak gururlandırmıştır.

Münazara konuları aşağıdaki gibidir:

"This house regrets the comercialization of feminism."

"This house believes that developing countries should nationalize companies that extract their national resources."

"This house regrets the phenomena of mobile games like Pokemon Go."

"This house regrets the rise of social media as a primary source of news distribution."

Turnuvaya katılarak hem ülkemizi hem de okulumuzu başarıyla temsil eden okulumuz Debate Society öğrencilerini ve turnuvayı düzenleyen Croatian Debate Society Başkanları Bojan Marjanovic ve Anastazija Stupar'a teşekkür ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.