FMV ÖZEL AYAZAĞA IŞIK LİSESİ DEBATE KULÜBÜ, "ARGO 2017" MÜNAZARA TURNUVASI ve JÜRİ ÜYESİ OLARAK KABUL EDİLEN ÖĞRENCİMİZ ATAKAN ORHAN'IN BAŞARISI…

FMV Özel Ayazağa Işık Lisesi Debate Kulübü, 20-24 Nisan 2017 tarihleri arasında Romanya'nın Ploiesti kentinde 5 ülkeden 125 lise öğrencisinin 24 takım olarak yarıştığı "ARGO 2017" adlı uluslararası münazara şampiyonasına 11 öğrencisi ile 2 takım ve 3 jüri üyesi olarak katılmıştır.

The Romanian Asssociation for Thinking and Oratory (ARGO) tarafından 2011 yılından bu yana düzenlenmekte olan turnuvaya Debate Society Kulübü öğrencilerinden Arda Vatansever, Melis Çağla Kıroğlu, Fatma Tekin, İlayda Şenkardeşler, Metehan Çitçi, Selen Çeltek, Tarık Levent Kuşçu, Yasmin Victoria Welsh münazır olarak Mahmut Atakan Orhan, Ege Lise ve David Erdem Çalış ise jüri üyesi olarak katılmışlardır.

Ayazağa Işık Debate Society takımları Romanya, Danimarka, Moldovya ve Ukrayna takımlarıyla her biri yaklaşık 50 dakika süren 6 münazara maçı yapmışlar ve münazara karşılaşmalarının devamında yaptıkları konuşmalar üzerine yaklaşık 40 dakika süren geri bildirim alarak münazara bilgilerini geliştirmişlerdir. Okulumuz takımları, sabah 09.00 akşam 18.00 saatleri arasında yaptıkları 6 maçın 3'ünü kazanmış; politik, ekonomik ve sosyal konular üzerine argümanlar geliştirip tezlerini savunmuş; savundukları konularda gelen soruları cevaplandırmışlardır. Öğrencilerimiz bu şekilde uluslararası platformlarda fikirlerini paylaşabilme deneyimini yaşamışlardır.

Turnuvaya, İngilizce münazaradaki geçmiş başarıları, deneyimleri ve öncesinde yapılan yazılı jürilik sınavında elde ettikleri başarı sebebiyle jüri üyesi olarak kabul edilen jüri üyelerimizden Atakan Orhan başarılı bir turnuva geçirmiş ve  Türkiye, Danimarka, Romanya, Moldovya ve Ukrayna takımlarının maçlarını jüri üyesi olarak yönetmiş, değerlendirmiş ve kazanan takımı açıklamış; her bir yabancı münazırın performansı üzerine yaklaşık 30-40 dakika geri bildirim vermiştir. Jüri üyesi olarak performansının yüksek olması sebebiyle finallere kalan son 8 takımı yönetecek jüri üyeleri arasına girmeyi başararak bizi hem okul hem de ülke olarak gururlandırmıştır.   

Münazara konuları aşağıdaki gibidir:

THW not pursue aggressive and widespread anti corruption policies in countries suffering from endemic curruption.

THW force Western corporations operating in developing countries to uphold Western labour standards (eg. Health and safety, working hours,hiring and firing policies,etc.)

THBT religious leaders should not endorse political candidates orpublicly support political parties.

THW legally require that children take care of their parents in an old age. 

Turnuvaya katılarak hem ülkemizi hem de okulumuzu başarıyla temsil eden okulumuz Debate Society öğrencilerini ve turnuvayı düzenleyen Chech Debate Society Başkanları Serban Pitic, Simona Mazilu'ya teşekkür ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.