FMV Işık Okulları Felsefe Atölyesinde "Sokrates'in Savunması"…

Işık, Ayazağa Işık, Erenköy Işık ve Erenköy Işık Fen Liselerimizin 11. sınıflarından birer grup öğrenci, 14 Ocak Çarşamba günü, Felsefe Öğretmenleri önderliğinde dönem başından beri yürüttükleri performans çalışmalarını Erenköy kampüsümüzde yaptıkları çok başarılı bir paylaşım etkinliği ile sonuçlandırdı.

Çalışmaya okulumuz 11. sınıf öğrencileri Buse Naz Tınıç, Ceren Dumansız, Damla Demirkol, Emre Kaynar, Eda Gail Sağman, Serli Pakyüz, Ege Yeniay, Ömer Anıldı, Sena Çakın, Doğukan Oruç, Selinnaz Çokyaşar, Tuna Naza, Deniz Toker, Dilara Büyükçelebi, Naz Ekşinozlugil, Eylül Abasıyanık ve Ata Kanık katıldılar.

Geçtiğimiz yıllarda Albert Camus'un, bireyin kalabalıklar içinde yitip gidişini anlatan romanı "Yabancı" ve George Orwell'in karanlık bir gelecek kurgusu yaptığı romanı "Bin Dokuz Yüz seksen Dört" ile başlayan ve gelenekselleşen kitap paylaşım etkinliği çalışmamızın bu yılki konusu İlkçağ filozofu Platon'un "Sokrates'in Savunması" adlı yapıtı oldu.

Bir dönem boyu yapıt üzerinde çalışmalar yürüten ve etkinlik günü birbirleriyle ilk kez karşılaşan öğrencilerimiz karma gruplar oluşturarak ele aldıkları konuları çağdaş dünyadan örneklendirerek çok başarılı sunumlar ve tartışmalar gerçekleştirdiler.

Kitabı özgün dili Antik Yunanca'dan dilimize çeviren konuğumuz, Yard. Doç. Dr. Erman Gören'in de kitabın içeriği ve üslubu hakkında öğrencilerimizle yaptığı söyleşi de çalışmaya büyük bir katkı sağladı.